UKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagań

Aż 7 na 11 sprawdzonych przez UKE popularnych modeli krótkofalówek działających w paśmie PMR nie spełniło wymagań, jakie stawia im polskie prawo. Urządzenia chętnie używane w halach fabrycznych, magazynach, czy w czasie górskich wędrówek, można kupić w wielu elektromarketach. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić ich parametry, łatwo bowiem znaleźć sprzęt niespełniający norm.

UKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagań
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 lipca 2021

Co to jest PMR446?

PMR446 to międzynarodowe pasmo częstotliwości do komunikacji krótkiego zasięgu z ang. Private Mobile Radio. Zostało ono ustalone na częstotliwość 446.0 – 446.2 MHz stąd skrót uzupełniany jest często tą wartością. 

Choć w dobie telefonów komórkowych, zastosowanie radiotelefonów PMR, nazywanych krótkofalówkami lub walkie-talkie zdecydowanie spada, wciąż nie brakuje firm, które kupują tego typu urządzenia dla ułatwienia komunikacji między pracownikami na halach fabrycznych, w magazynach, czy na parkingach. Radiotelefony działające w tym paśmie stosowane są również na planach filmowych oraz w trakcie górskich wypraw. 

Dodajmy, że zakres częstotliwości PMR jest niekoncesjonowany, ale całkowicie legalny w Polsce oraz w wielu krajach świata. 

Czy krótkofalówki spełniają normy?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził kontrolę 11 modeli radiotelefonów, które można bez trudu nabyć w wielu sklepach w Polsce. Jak się okazało, aż 7 modeli nie spełniało stawianych im przez polskie i europejskie prawo wymagań. 

Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!Mikołaj Frączak


Czy krótkofalówki zakłócają inne urządzenia?

Krótkofalówki, m.in. te działające w paśmie PMR446 nie mogą zakłócać innych urządzeń. Niestety jak wykazały badania laboratoryjne, zlecone przez Urząd Komunikacji Elektronicznych, aż siedem (!) z badanych radiotelefonów nie spełniało wymagań technicznych z powodu możliwości zakłócania pracy innych urządzeń. 

Oprócz tego specjaliści UKE sprawdzili, czy producenci spełnili inne wymogi takie jak wystawienie deklaracji zgodności, obecność instrukcji obsługi, oznakowanie CE, umieszczenie danych teleadresowych producenta i importera, danych identyfikujących urządzenie oraz załączenia informacji o ograniczeniach w używaniu wyrobu. W tym zakresie egzamin UKE nie przeszło 5 z 11 urządzeń. 

Wyniki badań krótkofalówek

Raport z badań krótkofalówek przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej można pobrać z oficjalnej strony regulatora: https://uke.gov.pl/akt/kampania-kontrolna-radiotelefonow,389.html.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!