UKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagań

Aż 7 na 11 sprawdzonych przez UKE popularnych modeli krótkofalówek działających w paśmie PMR nie spełniło wymagań, jakie stawia im polskie prawo. Urządzenia chętnie używane w halach fabrycznych, magazynach, czy w czasie górskich wędrówek, można kupić w wielu elektromarketach. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić ich parametry, łatwo bowiem znaleźć sprzęt niespełniający norm.

UKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagań
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 lipca 2021

Co to jest PMR446?

PMR446 to międzynarodowe pasmo częstotliwości do komunikacji krótkiego zasięgu z ang. Private Mobile Radio. Zostało ono ustalone na częstotliwość 446.0 – 446.2 MHz stąd skrót uzupełniany jest często tą wartością. 

Choć w dobie telefonów komórkowych, zastosowanie radiotelefonów PMR, nazywanych krótkofalówkami lub walkie-talkie zdecydowanie spada, wciąż nie brakuje firm, które kupują tego typu urządzenia dla ułatwienia komunikacji między pracownikami na halach fabrycznych, w magazynach, czy na parkingach. Radiotelefony działające w tym paśmie stosowane są również na planach filmowych oraz w trakcie górskich wypraw. 

Dodajmy, że zakres częstotliwości PMR jest niekoncesjonowany, ale całkowicie legalny w Polsce oraz w wielu krajach świata. 

Czy krótkofalówki spełniają normy?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził kontrolę 11 modeli radiotelefonów, które można bez trudu nabyć w wielu sklepach w Polsce. Jak się okazało, aż 7 modeli nie spełniało stawianych im przez polskie i europejskie prawo wymagań. 

Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!Robisz zakupy poza UE? Uważaj na oszustów!Mikołaj Frączak


Czy krótkofalówki zakłócają inne urządzenia?

Krótkofalówki, m.in. te działające w paśmie PMR446 nie mogą zakłócać innych urządzeń. Niestety jak wykazały badania laboratoryjne, zlecone przez Urząd Komunikacji Elektronicznych, aż siedem (!) z badanych radiotelefonów nie spełniało wymagań technicznych z powodu możliwości zakłócania pracy innych urządzeń. 

Oprócz tego specjaliści UKE sprawdzili, czy producenci spełnili inne wymogi takie jak wystawienie deklaracji zgodności, obecność instrukcji obsługi, oznakowanie CE, umieszczenie danych teleadresowych producenta i importera, danych identyfikujących urządzenie oraz załączenia informacji o ograniczeniach w używaniu wyrobu. W tym zakresie egzamin UKE nie przeszło 5 z 11 urządzeń. 

Wyniki badań krótkofalówek

Raport z badań krótkofalówek przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej można pobrać z oficjalnej strony regulatora: https://uke.gov.pl/akt/kampania-kontrolna-radiotelefonow,389.html.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!