Dowody osobiste z odciskami palców jednak później?

Chcesz wyrobić dowód przez internet? Musisz się pospieszyć. Masz czas do 2 sierpnia – te apele mogą stać się nieaktualne. Wprowadzenie dowodów osobistych z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli odciskami palców może zostać opóźnione. Powód: „potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa informacji”. 

Dowody osobiste z odciskami palców jednak później?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 lipca 2021

Druga cecha biometryczna – co to jest?

Każdy dowód osobisty ma zdjęcie, które z punktu widzenia biometrii jest ważnym elementem identyfikującym posiadacza. Unia Europejska chce, aby każdy tego typu dokument, uprawniający do przekraczania granic wewnętrznych posiadał jeszcze drugą, trudną do podrobienia cechę biometryczną – odciski palców. 

Właśnie dlatego, od 2 sierpnia 2021 roku w Polsce miały być wydawane nowe dowody i w nowym trybie. Z pominięciem możliwości wnioskowania o dokument przez internet. Gdzieś trzeba przecież odciski palców zostawić – najlepiej w urzędzie gminy. Tego zdalnie zrobić się nie da.

Problem z odciskami palców na dowodach

No i tutaj zaczyna się problem. Co prawda pozostawianie odcisków palców nie miałoby nic wspólnego ze znanych scen w filmach kryminalnych, kiedy palec najpierw ląduje w tuszu, a potem niczym pieczęć zostawia na kartce swój niepowtarzalny wzór. Nie. Pobieranie odcisków palców miałoby odbywać się za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych, które przeskanują linie papilarne i zapiszą je w dowodzie w wersji elektronicznej – trochę tak jak czytniki w naszych smartfonach czy laptopach. 

Pojawił się jednak nieoczekiwany problem. Pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński zwrócił się do rządu o odłożenie terminu wprowadzenia w Polsce dowodów z drugą cechą biometryczną. I podał ku temu ważny powód!

Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Wraca podpis, dojdą odciski palcówNowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Wraca podpis, dojdą odciski palcówMartyna Kowalska

Dlaczego nowe dowody osobiste mogą wejść z opóźnieniem

Sprawa rozbija się właśnie o wspomniane odciski palców. Eksperci doszukują się bowiem w proponowanym systemie „potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków palców”. 

Kiedy wejdą dowody z odciskami palców?

Póki co, cały czas jest aktualna data 2 sierpnia – jako termin wdrożenia nowych dokumentów tożsamości, jednak w obliczu takiej informacji, pewnie zostanie on przesunięty. Na kiedy? Zmiany postulowane przez ministra Cieszyńskiego nie precyzują nowego terminu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!