Pre-paid w odwrocie. Jaka jest popularność telefonów na kartę?

Dawno minęły czasy, kiedy połowa kart sim na rynku telefonii komórkowej przypisana była do usług pre-paid. Jaka jest dziś popularność telefonów na kartę? Tak niskiego udziału w strukturze usług telefonii mobilnej w XXI wieku jeszcze nie było – wynika z najnowszego raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce opublikowanego właśnie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. 

Pre-paid w odwrocie. Jaka jest popularność telefonów na kartę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 lipca 2021

Spadek zainteresowania telefonią na kartę

Dla usług przedpłaconych w telefonii komórkowej w Polsce kluczowym był rok 2016, kiedy wprowadzono prawny obowiązek rejestracji kart SIM. To od tego momentu każdego roku odnotowywany jest spadek liczby użytkowników usług pre-paid – zauważa Urząd Komunikacji Elektronicznej. Rośnie za to udział klientów abonamentowych w całkowitej strukturze rynku telefonii mobilnej. 

Ile osób w Polsce używa telefonu na kartę?

Według najnowszych danych UKE, na koniec 2020 roku liczba kart SIM z przypisanym numerem w ofercie przedpłaconej wynosiła 13,3 mln, co stanowiło zaledwie 27% wszystkich kart funkcjonujących na rynku.

Analitycy spodziewają się dalszego, systematycznego, choć niegwałtownego spadku użytkowników tego typu usług telekomunikacyjnych. 

Czy zakup używanego smartfonu to dobry pomysł?Czy zakup używanego smartfonu to dobry pomysł?Michał Górecki

Dlaczego spada liczba użytkowników telefonów na kartę?

Na aktualną liczbę aktywnych kart SIM miało wpływ kilka czynników. W 2016 roku liczba numerów na kartę wynosiła 22,9 mln, czyli 43,2% całego rynku. W kolejnym roku nastąpił gwałtowny spadek, choć zdaniem ekspertów, było to po prostu urealnienie liczby tego typu klientów.

Nie wiadomo bowiem, jak duża część kart była nieaktywna i zalegała na dnie szuflady. Wprowadzenie obowiązkowej rejestracji zmusiła operatorów do weryfikacji portfela numerów pozostających na ich stanie. 

Liczba kart w usłudze przedpłaconej w 2018 roku po raz pierwszy spadła poniżej 30% mimo wielu atrakcyjnych ofert, które pojawiły się zarówno po stronie dużych operatorów, jak i tzw. wirtualnych telekomów opierających się na infrastrukturze tzw. wielkiej czwórki (tzw. MVNO). 

Dla kogo telefon na kartę?

Telefony na kartę cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych użytkowników telefonów komórkowych, jak również wśród części seniorów, ceniących sobie możliwość kontrolę nad kosztami usług telekomunikacyjnych.

Według różnych prognoz, choć spadki udziału usług przedpłaconych będą się utrzymywały, nie powinny być już tak spektakularne jak jeszcze 2-3 lata temu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!