Dlaczego mobilna Karta Dużej Rodziny nie działa?
Dlaczego mobilna Karta Dużej Rodziny nie działa? — pytają użytkownicy specjalnej aplikacji, która stanowiła wirtualny odpowiednik plastikowego dokumentu na smartfonie? Już jest pewne, że w ten sposób z możliwości KDR już nie skorzystają. Co muszą zrobić, by znów mieć dokument w telefonie? Tłumaczymy.
- Anna Malinowska
- /
- 8 lipca 2021
Karta Dużej Rodziny w mObywatelu
Zamknięcie samodzielnej aplikacji mKDR wynika z przemeblowania, jakie nastąpiło w sferze wirtualnych dokumentów. Rząd chce, aby wszystkie państwowe dokumenty w wersji mobilnej znajdowały się w jednej aplikacji mObywatel, w której już znajduje się odpowiednik dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, legitymacji szkolnej, Unijnego Certyfikatu Covid (UCC), czy e-recepty. W czerwcu do tego cyfrowego portfela dołączono także Kartę Dużej Rodziny (KDR)
Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - „Osoby, którym przyznano prawo do KDR i posiadające ważny polski dowód osobisty w przypadku dorosłej osoby oraz posiadające mLegitymację szkolną w przypadku dziecka mogą od 9 czerwca 2021 r wyświetlać KDR w bezpłatnej aplikacji mObywatel”- czytamy w komunikacie.
Co się stało z mKDR?
W związku z powyższym, samodzielna aplikacja mKDR z końcem czerwca została zamknięta. Osoby, które chcą korzystać z Karty Dużej Rodziny na smartfonie mają taką możliwość wyłącznie w aplikacji mObywatel.
Bilety kolejowe na mObywateluMikołaj Frączak
Jak pobrać aplikację mObywatel?
Aby korzystać z aplikacji mObywatel należy ściągnąć ją z oficjalnych sklepów – GooglePlay w przypadku telefonów z Androidem oraz AppStore dla iPhone’ów. Rodzice i małżonkowie rodziców mogą wyświetlić w ten sposób karty pozostałych członków rodziny. „Aplikacja mObywatel pozwala na przekierowanie użytkowników na portal Emp@tia, gdzie znajduje się mapa partnerów KDR wraz z lokalizacjami i opisem zniżek” – wyjaśniono w komunikacie resortu rodzin.
Czy można nadal korzystać z plastikowych Kart Dużej Rodziny?
Tu nic się nie zmienia. Członkowie rodzin uprawnionych do posiadania KDR mogą w dalszym ciągu korzystać z tradycyjnych, plastikowych dokumentów. Ministerstwo zachęca jednak do sprawdzenia funkcjonalności mObywatela, który jest bardzo wygodnym i praktycznym w wielu sytuacjach rozwiązaniem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.