Meldunek i szybkie uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym przez internet

Rząd przyjął projekt nowych przepisów, które zapewnią szybki meldunek oraz uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym od ręki. Wszystko bez wychodzenia z domu i przez internet. Jakich nowych usług elektronicznych w administracji można się spodziewać w najbliższym czasie? 

Meldunek i szybkie uzyskanie zaświadczenia o stanie cywilnym przez internet
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 lipca 2021

Szybszy meldunek przez internet?

Po raz kolejny skróci się lista powodów, dla których będziemy musieli odwiedzić najbliższy urząd miasta lub gminy – informuje rząd. Jedną z nowości będzie modyfikacja e-usługi dotyczącej meldunku. Obecnie obywatele Polski mogą korzystać z możliwości zameldowania na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż trzy miesiące. Polega ona na tym, że właściciele nieruchomości, kiedy chcą zameldować się przez internet, muszą przesłać skan odpisu z księgi wieczystej lub wyciągu z tzw. działów I i II KW. Teraz będzie dużo łatwiej, bowiem elektroniczna usługa dostępna na portalu gov.pl ma zostać połączona z informatycznym systemem ksiąg wieczystych.

Meldunek bez skanu z ksiąg wieczystych

To oznacza, że w przyszłym roku każda osoba, która np. kupi mieszkanie lub wybuduje dom i będzie chciała się zameldować w swojej nieruchomości, nie będzie musiała robić niczego, by udowodnić prawa własności. System zrobi to automatycznie. 

W całym procesie zbędna będzie nawet rola urzędnika, który rozpatruje wniosek. Według zapewnień osób zajmujących się cyfryzacją w KPRM, cały proces ma być zdecydowanie szybszy i wygodniejszy. 

Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Michał Górecki

Zaświadczenie z odpisem danych swoich lub dzieci

W pakiecie nowych e-usług ma znaleźć się także możliwość ściągnięcia z rejestru PESEL zaświadczenia, które zawiera pełny albo częściowy odpis danych osoby zainteresowanej lub jej dzieci. 

Nowe regulacje, kiedy tylko wejdą w życie, umożliwią uzyskanie takiego zaświadczenie w trybie natychmiastowym. Obecnie możliwe jest jedynie sprawdzenie swoich danych. O zaświadczeniu, póki co nie ma jednak mowy. 

Zaświadczenie o stanie cywilnym przez internet

Osoby załatwiające różnego rodzaju sprawy związane z podatkami, ubezpieczeniem, lub ubiegają się o kredyt, często potrzebują zaświadczenia o stanie cywilnym. Proponowana zmiana przepisów ma umożliwić taką operację od ręki. Zdarza się, że taki dokument jest wymagany przez zagranicznych pracodawców oraz instytucje zajmujące się sferą socjalną. 

Oczywiście, takie zaświadczenie można uzyskać przez internet już teraz, jednak wiąże się to z oczekiwaniem na rozpatrzenie naszej sprawy nawet do 10 dni. Po zmianach taki dokument będzie dostępny dla nas natychmiast.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!