Starsze telefony i modemy przestaną działać? Los 3G przesądzony

Los sieci 3G jest przesądzony. Starsze telefony i modemy albo przestaną działać, albo będą korzystały wyłącznie z technologii 2G, która do przesyłu danych zbytnio się nie nadaje. Pierwszy operator w Polsce podał już datę całkowitego wyłączenia nadajników 3G

Starsze telefony i modemy przestaną działać? Los 3G przesądzony
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 lipca 2021

Kiedy wyłączone zostanie 3G

T-Mobile jako pierwszy operator w Polsce jasno zadeklarował datę wyłączenia sieci 3G. Definitywne pożegnanie z technologią, która wprowadziła nas w XXI wiek, nastąpi w przypadku tej sieci już w 2023 roku. Z tego powodu T-Mobile ruszył nawet ze specjalną kampanią informacyjną na tej stronie

Rezygnację z 3G zapowiada także Orange. Nie podaje konkretnej daty, ale wiadomo, że pożegnanie z 3G wpisuje się w ogłoszoną niedawno strategię „.Grow” pomarańczowej sieci na lata 2021-2024. 

Nagle straciłem zasięg – co się stało?

Jeżeli któregoś dnia, Twój leciwy telefon działający co najwyżej w technologii 3G nagle stracił zasięg, lub przełączył się na dużo mniej efektywną technologię 2G, oznaczać to może, że w twojej okolicy Twój operator wyłączył nadajnik 3G. Jak informuje T-Mobile w komunikacie - Wyłączanie przestarzałych technologii i zastępowanie ich nowszymi rozwiązaniami to proces naturalny i oczekiwany przez klientów” – są miejsca, gdzie już się on rozpoczął! Jak dodaje magentowa firma, ruch transmisji danych w 3G wynosi około 3 procent, a zatem ta technologia nie tylko jest przestarzała, ale także wykorzystywana w bardzo słabym stopniu.

Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?Mikołaj Frączak


Czy starsze telefony staną się bezużyteczne?

Z informacji T-Mobile wynika, że póki co, utrzymana będzie podstawowa sieć 2G. Tak na dobrą sprawę, nadaje się ona głównie do połączeń głosowych i sms-ów. Korzystanie z internetu przy jej udziale jest karkołomne, o ile w ogóle możliwe. 

Większy problem będą miały osoby, które od lat używają tych samych modemów 3G np. wpinanych do komputera przez port USB. Wraz z wyłączeniem sieci trzeciej generacji, będą mogły co najwyżej zasilić nimi zbiórkę elektrośmieci. Nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie przesiąść się na sprzęt nowszej generacji, co najmniej na poziomie 4G, czyli LTE. 

Dlaczego telekomy rezygnują z 3G?

Firmy telekomunikacyjne po pierwsze chcą „zrobić miejsce” na nową technologię 5G, po drugie, chcą wzmocnić efektywność korzystania z najpopularniejszej obecnie mobilnej technologii, która w przypadku 5G odpowiada za 90% ruchu. Mowa o LTE, czyli przedostatniej, czwartej generacji mobilnej łączności. Według ekspertów taka operacja może sprawić, że osoby korzystające obecnie z 4G będą mogły cieszyć się z większej prędkości internetu i większym komfortem użytkowania sieci.

Czym jest 3G?

3G, czyli sieć komórkowa trzeciej generacji to technologia, która wprowadziła nas w XXI wiek. To dzięki niej mogliśmy przesyłać MMS-y. Również wraz z nią rozpoczęliśmy korzystanie ze smartfonów. Do czasów wprowadzenia LTE, za jej pośrednictwem korzystaliśmy z internetu, czy aplikacji do mediów społecznościowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!