Lekarz wystawiał lewe recepty na niczego nieświadomych pacjentów

Zarzuty usłyszał jeden z lekarzy. Wystawiał recepty na dane faktycznych, o niczym nie wiedzących, pacjentów poradni, aby wyłudzony refundowany lek sprzedawać z zyskiem. Do tego fałszował wpisy w kartach zdrowia tych osób.

Lekarz wystawiał lewe recepty na niczego nieświadomych pacjentów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 października 2021

Lek przeciwzakrzepowy w cenie

55-letni lekarz z Łodzi przez pięć lat kantował swoich pacjentów. Od 2014 do końca 2018 roku wystawiał recepty na dane personalne pacjentów poradni, w której był zatrudniony. Przepisanego leku przeciwzakrzepowego nie przyjmowali i nie otrzymywali. 

- Lekarz poświadczał nieprawdę w historii choroby pacjentów o zażywaniu wskazanego leku przeznaczonego tak naprawdę do dalszej odsprzedaży z zyskiem. Funkcjonariusze  zabezpieczyli recepty wystawione przez lekarza z ponad 50 aptek na terenie Łodzi oraz województwa łódzkiego, a także przesłuchali w charakterze świadka osoby wskazane przez NFZ w Łodzi, którym lekarz wystawił receptę na ten konkretny lek przeciwzakrzepowy — przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

116 zarzutów

Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów 55-letniemu lekarzowi. Dotyczą one 116 czynów.

Potwierdzenie za łapówkę. Jak zarabiali na TAX FREE?Potwierdzenie za łapówkę. Jak zarabiali na TAX FREE?Michał Górecki

- 5 października lekarz został zatrzymany i doprowadzony na przesłuchanie. Lekarzowi zarzucono poświadczenie nieprawdy w historii choroby pacjentów poradni zdrowia. Wpisywał w ich dokumentacji medycznej konkretny lek i wystawiał recepty na ten lek z odpłatnością w wysokości przysługującej refundacji, którą następnie przekazał do realizacji innej osobie - poinformowała łódzka KWP.

Pacjenci o niczym nie wiedzieli

Jak wynika z materiału dowodowego, pacjent wskazany na recepcie nie był w danym dniu na wizycie lekarskiej, nie otrzymał recepty i jej nie zrealizował. W wyniku takiego działania powstała szkoda na rzecz NFZ Oddział w  Łodzi.

Lekarzowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto jest on obecnie po nadzorem policji. Prokurator zastosował wobec lekarza również zabezpieczenie majątkowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!