Potwierdzenie za łapówkę. Jak zarabiali na TAX FREE?

Kolejną osobę zamieszaną w proceder wyłudzania VAT-u w ramach systemu TAX FREE zatrzymało CBA. Tym razem wpadł obywatel Ukrainy, podejrzany o udzielanie korzyści majątkowej celnikom, w zamian za poświadczenie wywozu fikcyjnych towarów poza granice UE. 

Potwierdzenie za łapówkę. Jak zarabiali na TAX FREE?
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 września 2021

Próba wyłudzenia VAT na granicy

Zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne obywatel Ukrainy, chciał zarabiać na nienależnym zwrocie podatku od towarów i usług. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na trzy miesiące. 

Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa współpracowali w tej sprawie z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej. Mężczyzna, który chciał wyłudzić VAT, wpadł na przejściu granicznym w Medyce koło Przemyśla (Podkarpackie).Czynności przeprowadzono na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie” – informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Zmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuZmiany w systemie TAX FREE od 2022 rokuMikołaj Frączak


Fałszywe poświadczenia ws. TAX FREE

Jak relacjonują służby prasowe CBA, zatrzymany mężczyzna jest już kolejną osobą, którą śledczy podejrzewają o udzielanie korzyści majątkowych pracownikom Służby Celnej, pracujących na stanowisku odprawy TAX FREE. Łapówka, miała do nich trafić w zamian za poświadczenia nieprawdy o tym, że mężczyzna wywozi towar znacznej wartości poza zewnętrzną granicę UE. 

Oszustwo na TAX FREE

Jak ustalono, zatrzymany obywatel Ukrainy, działając wspólnie z innymi osobami miał przedkładać do odprawy celnej nierzetelne dokumenty dotyczące obsługi systemu TAX FREE w sprawie zwrotu podatku VAT dla podróżnych. Dokumenty wystawiono na łączną kwotę przekraczającą 200 tys. złotych. 

W zamian za odprawę miał udzielać korzyści majątkowych celnikom. Fikcyjne  dokumenty TAX FREE wykorzystywano następnie do  nienależnego zwrotu podatku  VAT. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany” – opisuje proceder CBA. 

Oszustwa TAX FREE na szeroką skalę

CBA informuje, że liczba podejrzanych w tej sprawie się powiększa. Do tej pory zarzuty usłyszało już ponad 40 osób. Wiadomo już, że między 2013 a 2014 rokiem miało dochodzić do przypadków poświadczania nieprawdy w dokumentach TAX FREE przez osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w całej Polsce. 

Każdy dokument fikcyjny zakup oraz wywóz określonych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Faktycznie jednak taki transport nie miał miejsca. Celem oszustów było obniżenie podatku należnego a co za tym idzie uszczuplenia należności publicznoprawnych wielkiej wartości. 

CBA informuje, że planowane są zatrzymania kolejnych osób. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!