Domy do 70 m2 , mieszkanie bez wkładu – co zdecydował rząd?

Ułatwienia w budowie domów do 70m2 oraz mieszkania bez wkładu własnego, to dwa projekty z Polskiego Ładu, które sam rząd określa jako „flagowe”. Projekty ustaw regulujących te kwestie właśnie przyjęła Rada Ministrów. Sprawdziliśmy szczegóły. 

Domy do 70 m2 , mieszkanie bez wkładu – co zdecydował rząd?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 września 2021

Mieszkanie bez wkładu – na jakich zasadach?

W ocenie rządu, łatwiejszy dostęp do mieszkań jest kluczowym zagadnieniem dla rodzin. Zgodnie z założeniami ustawy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie mógł udzielić gwarancji do 20% kwoty kredytu. Suma ta nie będzie mogła jednak przekroczyć poziomu 100 tys. złotych przez okres do 15 lat. Jeśli w danej rodzinie urodzi się drugie, lub kolejne dziecko, BGK będzie spłacał część takiego kredytu. Za chwilę napiszemy o szczegółach.

Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Kredyty mieszkaniowe – co warto wiedzieć na ich temat?Rafał Stępniewski

Zgodnie z ustawą kredytem bez wkładu własnego będzie hipoteczny kredyt mieszkaniowy. Będzie musiał on spełnić warunki, które zostały sprecyzowane w ustawie. Ważne jest także, aby udzielał go bank, który przystąpi do programu, czyli podpisze stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Co to jest spłata rodzinna?

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie jednorazowo mógł spłacić część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka. Taki mechanizm, został nazwany w ustawie spłatą rodzinną. Będzie ona wynosiła odpowiednio (cytujemy za komunikatem MRiT)

- 20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko,

- 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Kredyt bez wkładu własnego – zasady

Kredyt bez wkładu własnego może być udzielony minimum na 15 lat oraz walucie krajowej. Jak tłumaczą autorzy projektu ustawy, dzięki takiemu ograniczeniu nie dojdzie do wystąpienia ryzyk kursowych. 

Budowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoBudowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoMichał Górecki

Co ciekawe, jak wyjaśnia resort rozwoju, „projekt zawiera ponadto mechanizmy ograniczające ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań”. Jak to działa? Prawo wprowadzi maksymalny limit ceny (wkładu budowlanego) w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej finansowego mieszkania. 

Mowa także o możliwości upoważnienia Rady Ministrów do obniżenia, na mocy rozporządzenia, wysokości współczynników, które wpływają na ustawowe limity cenowe. 

Te przepisy mają wejść w życie po pół roku od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Łatwiejsza budowa domów do 70m2

Oczywiście w tym przypadku nie mówimy o całkowitej powierzchni użytkowej, ale o powierzchni zabudowy. Jak tłumaczy resort rozwoju dom bez formalności to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw ugruntowanej w polskiej kulturze potrzebie posiadania własnego domu. Dzięki zmianie przepisów obywatele zyskują wybór. Każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy”.  

Aby skorzystać z takiego rozwiązania konieczne będzie spełnienie określonych wymogów. Tego typu budynki mają być wolnostojące, maksymalnie dwukondygnacyjne. Obszar ich oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której planowana jest inwestycja. Ważne jest również to, że budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Udogodnienie nie będzie więc dotyczyło deweloperów. 

Z założenia, tego typu domy powinny cechować się prostą konstrukcją. Chodzi o zachowanie wymagań bezpieczeństwa. 

Na jakiej działce dom do 70m2?

W porównaniu do wcześniej publikowanych założeń, projektodawcy zdecydowali się na zmniejszenie powierzchni działki do 500mna jeden dom. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli” – napisano w rządowym komunikacie.

Jakie uproszczenia dla domów do 70m2?

Przyjęta przez rząd ustawa wprowadza m.in. uproszczenie w procedurze zgłoszenie budowy takich domów. Co więcej, do budowy będzie można przystąpić od razu po dokonaniu zgłoszenia w odpowiednim organie administracji architektoniczno-budowlanej. 

Bezpieczeństwo budowy domów do 70m2

Taka budowa będzie wymagała od inwestora zawiadomienia odpowiednich organów nadzoru budowlanego. Konieczne będzie w tym przypadku określenie zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych. 

Budowa domu do 70m2 a brak planu zagospodarowania przestrzennego?

Co w sytuacji, w której inwestycja ma zostać przeprowadzona na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego? W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m2  wydawana będzie w ciągu 21 dni” – tłumaczy ministerstwo rozwoju. 

Nowe przepisy mają wejść w życie po dwóch miesiącach od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!