Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?

ZUS przygotowuje się do wypłaty tzw. czternastych emerytur. Kto dostanie świadczenie? Czy trzeba składać specjalny wniosek? Mamy oficjalne stanowisko ZUS.

Kto dostanie 14. emeryturę? Czy trzeba składać wniosek?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 września 2021

Czternasta emerytura – na wniosek czy z urzędu?

Listopad coraz bliżej. To oznacza, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z przygotowaniami do wypłaty czternastej emerytury. Wiadomo już, że dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów będą wypłacane z urzędu. To oznacza, że nie pozostaje im nic innego, jak tylko czekać na dodatkowy bonus od państwa. Nie ma potrzeby składania w tej sprawie jakichkolwiek wniosków czy dokumentów. 

Warto wiedzieć, że 14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje” – wyjaśnia ZUS. 

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Tzw. czternasta emerytura będzie dodatkiem do świadczeń, których wypłata zaplanowana jest na listopad br. Wiadomo już, że bonus dla emerytów wyniesie w 2021 roku 1250,88 zł.

Kto dostanie czternastą emeryturę?

Zgodnie z przepisami, tzw. „czternastka” przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do przynajmniej jednego z długoterminowych świadczeń, które zostały wymienione w stosownej ustawie. Mowa zatem o emeryturach, rentach, rentach socjalnych, świadczeniach przedemerytalnych.

Warto jednak pamiętać, że czternasta emerytura nie będzie przysługiwała osobom, których świadczenia są zawieszone. 

Pełna „czternastka” nie dla każdego

W przypadku wypłacanych kwot czternastych emerytur ważne jest to, że nie każdemu będzie ona przysługiwała w 100 procentach. Na pełną kwotę mogą liczyć osoby, których podstawowe świadczenie nie przekroczyło 2.900 zł brutto. Osoby, które otrzymują wyższe świadczenia, dostaną bonus pomniejszony zgodnie z określoną w ustawie zasadą „złotówka za złotówkę”

To oznacza, że jeśli emeryt otrzymuje co miesiąc 3000 zł brutto, wówczas od pełnej kwoty czternastki należy odjąć 100 złotych itd. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!