Kolejne ułatwienia rejestracji na e-Toll

Resort finansów wprowadza kolejne ułatwienia w rejestracji do nowego systemu poboru opłat na płatnych odcinkach dróg e-Toll. Dotyczą one jednak wyłącznie osób fizycznych oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. 

Kolejne ułatwienia rejestracji na e-Toll
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 września 2021

Prosta rejestracja na e-Toll

Jak informuje resort finansów, od teraz proces rejestracji do nowego systemu, który 30 września całkowicie zastąpi viaToll, jest znacznie skrócony oraz zautomatyzowany. Łatwiejsza rejestracja do Indywidualnego Konta Klienta (IKK) ogranicza się do wprowadzenia podstawowych danych takich jak numer rejestracyjny auta, numer umieszczony na urządzeniu pokładowym oraz adres e-mail. Wszystko dzieje się w jednym miejscu. 

Resort zapewnia, że wprowadzone dane zostaną powiązane automatycznie, a następnie aktywowane zostanie urządzenie pokładowe w pojeździe. Co ważne, osoba, która zarejestruje się nawet w taki, uproszczony sposób, otrzyma pełny dostęp do całości funkcji IKK.

Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?Anna Malinowska

Zachęty do rejestracji w e-Toll

Ministerstwo Finansów podkreśla, że do przejścia na e-Toll pozostało niewiele czasu, o czym przypominają m.in. tablice świetlne zamontowane przy autostradach oraz drogach ekspresowych. W radiu można również usłyszeć reklamy, w których bohaterowie zwracają uwagę na fakt, że okres przejściowy, w którym można jeszcze stosować stary system viaToll, mija 30 września 2021 roku.

Ministerstwo zachęca kierowców także 25-procentowymi bonifikatami na przejazdy drogami płatnymi, z których można skorzystać po przejściu na e-Toll, jednak maksymalnie do końca okresu przejściowego. 

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa - „Zniżka w e-TOLL obowiązuje do 30 września i obejmuje opłatę za przejazd autostradą i opłatę elektroniczną za przejazd po płatnych drogach krajowych. Opłaty te są pobierane w wysokości 75% stawek opłat określonych w obowiązujących przepisach”.

Aplikacja lub urządzenie do e-Toll

Aby korzystać z e-Toll, należy posiadać pokładowe urządzenia OBU/ZSL lub aplikację mobilną działającą na każdym smartfonie z systemem Android lub iOS. 

Obecnie w systemie e-Toll dopuszczonych jest 65 dostawców, którzy w swoim portfolio posiadają przeszło 270 typów urządzeń OBU i ZSL. 

Wielu kierowców decyduje się na korzystanie z mobilnej aplikacji e-TOLL PL, które można za darmo pobrać w sklepach Google Play i AppStore. Do 10 września 2021 roku, program na komórki ściągnięto już ponad 134 tysiące razy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!