Ułatwienia dla wspólnot mieszkaniowych w nabywaniu gruntów

Łatwiejsze nabywanie gruntów przez wspólnoty mieszkaniowe przewiduje nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która właśnie weszła w życie. Jak tłumaczą zwolennicy tych rozwiązań, chodzi o poprawę możliwości zagospodarowania budynków i przestrzeni wokół nich. 

Ułatwienia dla wspólnot mieszkaniowych w nabywaniu gruntów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 września 2021

Więcej przestrzeni dla wspólnot mieszkaniowych

Wystarczy wejść na państwowy geoportal z mapami geodezyjnymi, by zrozumieć problem wielu wspólnot mieszkaniowych. Spora część bloków, czy budynków wielorodzinnych, działających jako wspólnota mieszkaniowa, znajduje się na działkach, które zostały wydzielone po obrysie budynku. Pojawiają się tam problemy np. z dociepleniem budynku, czy… balkonami, które zgodnie ze stanem prawnym znajdują się poza granicami działki należącej do wspólnoty.

Taki stan rzeczy wywołuje również wiele innych problemów związanych chociażby z aranżacją podwórka, czy zaplanowaniem miejsca pod altanę śmietnikową. 

Domy do 70 m2, mieszkanie bez wkładu – co zdecydował rząd?Domy do 70 m2, mieszkanie bez wkładu – co zdecydował rząd?Mikołaj Frączak

Nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami

Wspomniana nowelizacja, może sporo zmienić w takich sytuacjach. Łatwiejsze będzie bowiem nabycie od samorządu lub Skarbu Państwa nieruchomości, które dadzą wspólnotom pewną swobodę w aranżacji, a także pozwolą na prawidłowe korzystanie z budynków, przez właścicieli mieszkań, którzy należą do wspólnoty.

Problemy z nabywaniem terenów wokół bloku

Jak zauważa w swoim komunikacie resort rozwoju, do tej pory konieczna była zgoda wszystkich członków wspólnoty na powiększenie nieruchomości. W praktyce było to albo niemożliwe, albo bardzo czasochłonne np. we wspólnotach zrzeszających wiele osób. Teraz taka decyzja ma być podejmowana uchwałą właścicieli lokali – i to w zupełności wystarczy. 

Zakup działki niesąsiadującej z terenem wspólnoty

Nowelizacja ustawy pozwala wspólnotom na nabywanie nieruchomości z publicznych zasobów, które nie graniczą z gruntami wspólnoty. Może mieć to wiele zastosowań, np. w sytuacji, w której mieszkańcy zdecydują o zakupie terenów pod budowę wiaty śmietnikowej, placu zabaw, czy innych zastosowań, które w praktyce będą służyły wszystkim mieszkańcom danego budynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!