25% seniorów nie ma konta bankowego. Czy pomysł ZUS to zmieni?

W 2005 roku 60% osób powyżej 65 roku życia nie miało konta w banku, w 2008 — 50%, w 2012 — 47%. Dziś świadczenia w formie bezgotówkowej przyjmuje już 75% seniorów. Zatem 1/4 nadal korzysta z przestarzałej formy — jako przekaz bankowy. Jak to zmienić? Pomysł ma na to Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

25% seniorów nie ma konta bankowego. Czy pomysł ZUS to zmieni?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 września 2021

Gdzie w Polsce seniorzy wolą gotówkę?

Okazuje się, że najczęściej z kont bankowych korzystają starsi mieszkańcy Warszawy, Śląska i Dolnego Śląska. Najmniejszy wskaźnik ubankowienia występuje w województwie świętokrzyskim i podkarpackim.

Czy przelewy są bezpieczniejsze od przekazów pocztowych?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Przypomina, że taki sposób płatności jest po prostu bezpieczniejszy — także w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia dala rekomendację na obrót bezgotówkowy, bo ten znacznie zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.

Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjneRośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjneMichał Górecki

Podobnego zdania jest też policja, choć tutaj funkcjonariusze zdają się uświadamiać, że nie tylko o bezpieczeństwo zdrowotne chodzi. 

Przelew emerytury zwiększa bowiem ich bezpieczeństwo finansowe i osobiste. Ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy poprzez takie oszustwa jak chociażby "na wnuczka". Gotówka w domu to też łatwy cel złodziei czy oszustów. Szacuje się, że każdego roku seniorzy tracą miliony zł jako ofiary kradzieży, napadów, oszustw.

Jak przekonać seniora do bankowości?

- Jak zachęcić starsze osoby do korzystania z konta w banku? Oprócz samych seniorów najlepiej wiedzą to ich wnuki. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza uczniów i studentów do udziału w konkursie - przekazuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

ZUS rozpoczął akcję edukacyjną "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo", by przekonać seniorów do pobierania emerytur i rent na rachunki bankowe. Konkurs dla dzieci i młodzieży to kolejna odsłona tej kampanii.

Uwaga na nowe oszustwo! "Na zastrzyk z Ameryki"Uwaga na nowe oszustwo! "Na zastrzyk z Ameryki"Martyna Kowalska

- W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studenci. Ich zadaniem będzie przedstawienie korzyści z posiadania konta w banku przez seniora. Mogą przygotować plakat, komiks, film, infografikę lub materiał multimedialny, który odnosi się do takich aspektów jak bezpieczeństwo, zdrowie czy ułatwienia w codziennym życiu osób starszych — zdradza rzeczniczka lubelskiego ZUS.

Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 29 października, a gotowe prace – do 10 grudnia. Wybiorą najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej uczestników,a na zwycięzców czekają nagrody.

 Regulamin konkursu jest na stronie internetowej ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!