25% seniorów nie ma konta bankowego. Czy pomysł ZUS to zmieni?
W 2005 roku 60% osób powyżej 65 roku życia nie miało konta w banku, w 2008 — 50%, w 2012 — 47%. Dziś świadczenia w formie bezgotówkowej przyjmuje już 75% seniorów. Zatem 1/4 nadal korzysta z przestarzałej formy — jako przekaz bankowy. Jak to zmienić? Pomysł ma na to Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Monika Świetlińska
- /
- 15 września 2021
Gdzie w Polsce seniorzy wolą gotówkę?
Okazuje się, że najczęściej z kont bankowych korzystają starsi mieszkańcy Warszawy, Śląska i Dolnego Śląska. Najmniejszy wskaźnik ubankowienia występuje w województwie świętokrzyskim i podkarpackim.
Czy przelewy są bezpieczniejsze od przekazów pocztowych?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń. Przypomina, że taki sposób płatności jest po prostu bezpieczniejszy — także w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia dala rekomendację na obrót bezgotówkowy, bo ten znacznie zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.
Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjneMichał Górecki
Podobnego zdania jest też policja, choć tutaj funkcjonariusze zdają się uświadamiać, że nie tylko o bezpieczeństwo zdrowotne chodzi.
Przelew emerytury zwiększa bowiem ich bezpieczeństwo finansowe i osobiste. Ogranicza ryzyko kradzieży pieniędzy poprzez takie oszustwa jak chociażby "na wnuczka". Gotówka w domu to też łatwy cel złodziei czy oszustów. Szacuje się, że każdego roku seniorzy tracą miliony zł jako ofiary kradzieży, napadów, oszustw.
Jak przekonać seniora do bankowości?
- Jak zachęcić starsze osoby do korzystania z konta w banku? Oprócz samych seniorów najlepiej wiedzą to ich wnuki. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza uczniów i studentów do udziału w konkursie - przekazuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
ZUS rozpoczął akcję edukacyjną "Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo", by przekonać seniorów do pobierania emerytur i rent na rachunki bankowe. Konkurs dla dzieci i młodzieży to kolejna odsłona tej kampanii.
Uwaga na nowe oszustwo! "Na zastrzyk z Ameryki"Martyna Kowalska
- W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studenci. Ich zadaniem będzie przedstawienie korzyści z posiadania konta w banku przez seniora. Mogą przygotować plakat, komiks, film, infografikę lub materiał multimedialny, który odnosi się do takich aspektów jak bezpieczeństwo, zdrowie czy ułatwienia w codziennym życiu osób starszych — zdradza rzeczniczka lubelskiego ZUS.
Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 29 października, a gotowe prace – do 10 grudnia. Wybiorą najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej uczestników,a na zwycięzców czekają nagrody.
Regulamin konkursu jest na stronie internetowej ZUS.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.