Brexit: Eksport towarów rolnych do Wielkiej Brytanii – będą zmiany

Choć formalnie Brexit nastąpił 31.01.2020 r., wiele procedur z niego wynikających zostało wprowadzonych później w związku z okresami przejściowymi i pandemią. Część przepisów czeka na wprowadzenie. To m.in. pełne kontrole towarów rolnych eksportowanych z krajów unijnych do Zjednoczonego Królestwa.

Brexit: Eksport towarów rolnych do Wielkiej Brytanii – będą zmiany
 • Michał Górecki
 • /
 • 16 września 2021

Kontrole graniczne w handlu z Wielką Brytanią

Londyn przedstawił właśnie nowy harmonogram, określający wprowadzanie pełnych kontroli towarów, które są importowane z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Warto się z nim zapoznać, bo wprowadza on wiele zmian i wymaga dostosowania się przedsiębiorstw sprzedających swe towary do Zjednoczonego Królestwa. Szczególnie tych eksportujących przez Kanał La Manche artykuły rolne i spożywcze.

Praca lub nauka w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 — BREXITPraca lub nauka w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 — BREXITJan Wróblewski


Od kiedy kontrole towarów eksportowanych do Wielkiej Brytanii?

Pandemia COVID-19 mocno wpłynęła na handel międzynarodowy oraz ciągłość łańcuchów dostaw. Między innymi z tego powodu Wielka Brytania zmodyfikowała harmonogram wprowadzania kontroli. To ważne dla przedsiębiorców, którzy zyskali na czasie, by dostosować się do procedur wdrażanych przez Londyn. 

Oficjalnie wiadomo, że kontrole towarów mają być w prowadzane stopniowo w 2022 roku. 

Wymogi dla towarów importowanych do Wielkiej Brytanii

Zmiany, jakie planuje wprowadzić Zjednoczone Królestwo, zostały określone niedawno w oficjalnym oświadczeniu brytyjskiego rządu. 

Z 1 października 2021 na 1 stycznia 2022 roku został przesunięty wymóg pre-notyfikacji. Chodzi o wcześniejsze zgłaszanie ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów. Procedura będzie odbywała się z zastosowaniem systemu IPAFFS.

Z 1 października 2021 na 1 lipca 2022 został przesunięty wymóg dostarczenia świadectwa zdrowia przez eksportera. Chodzi o dokument „Export Health Certificate”, który jest wydawany przez odpowiednie podmioty działające w kraju eksportera.

Z kolei świadectwa sanitarne i fitosanitarne, a także pełne kontrole w brytyjskich punktach weterynaryjnej kontroli granicznej, będą obowiązywały od 1 lipca 2022 roku. Pierwotnie wskazywano na datę 1 stycznia 2022. 

W czasie przesunięto także wymóg deklaracji bezpieczeństwa dla importu, czyli „Safety and Security Declaration” – z 1.01.2022 na 1.07.2022. 

Nie zmieni się jednak termin wdrożenia pełnych deklaracji i kontroli celnych. W tym przypadku nadal obowiązuje data 1 stycznia 2022 r. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Prawo w praktyce

  REKLAMA / WSPÓŁPRACA

  Sprawdź się

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!