Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną? Wyjaśniamy.

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 września 2021

Co to jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna to według resortu gospodarki dobre rozwiązanie dla „innowacyjnych firm”, które potrzebują impulsu by dalej móc się rozwijać i zdobywać rynek. Prosta Spółka Akcyjna łączy cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej. Jej celem jest m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie „eksportu” polskich pomysłów za granicę. Dzięki PSA przedsiębiorca może szybciej założyć i zlikwidować spółkę kapitałową, a także sprawniej nią zarządzać i łatwiej pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju działalności” - czytamy na rządowych stronach. 

Możliwość założenia PSA w polskim systemie prawnym istnieje od 1 lipca 2021 roku. Wtedy właśnie weszła w życie m.in. zmiana ustawy Kodeks spółek handlowych uchwalona dużo wcześniej, bo jeszcze w lipcu 2019 roku. 

Żeby założyć PSA nie trzeba mieć wysokiego kapitału akcyjnego. W tym wypadku wystarcza tzw. kapitał założycielski, który wynosi… 1 zł. Według ministerstwa sprawiedliwości, każdego dnia w Polsce zakładana jest przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna. 

4 kraje, z których importujemy towary. Zdziwisz się 3 krajem na liście4 kraje, z których importujemy towary. Zdziwisz się 3 krajem na liścieMonika Świetlińska


Prosta Spółka Akcyjna w Europie

W skali Europy pomysł z możliwością tworzenia PSA nie jest innowacyjny. Podobne rozwiązania istnieją w kilkunastu krajach i trzeba przyznać, że cieszą się różnym powodzeniem oraz zmienną popularnością. Wielka Brytania, Holandia, Portugalia i Estonia proponują maksymalnie uproszczony model zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i to bez wymaganego minimum kapitałowego. Francuzi z kolei mogą założyć zarówno uproszczoną spółkę akcyjną (skrót: S.A.S.), jak i sp. z o.o. (we Francji: SARL). Niezbędne minimum kapitałowe wymagane w tym przypadku to 1 euro. Również jedno euro będzie nam potrzebne, by założyć prostą spółkę akcyjną na Słowacji (J.S.A). Z kolei pozostające poza strefą euro Czechy wymagają 100 koron, by założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 

PSA – nie tylko niski kapitał

Możliwość założenia spółki za złotówkę, nie jest jednak jedynym udogodnieniem w przypadku rodzimej wersji Prostej Spółki Akcyjnej. Po pierwsze, takie rozwiązanie skutecznie zabezpiecza interesy wierzycieli np. poprzez obowiązek oszczędzania, czy zakaz wypłat, które mogą naruszyć finansową równowagę spółki. 

Plusem jest także elastyczna formuła. Jednoosobowy zarząd, brak obowiązku tworzenia rady nadzorczej, czy możliwość ustanowienia rady dyrektorów, to niewątpliwe plusy PSA. Do tego dochodzi większa swoboda w podejmowaniu uchwał zdalnie. Wiele spraw można bowiem załatwić przez maila lub komunikator. Łatwiej jest także wprowadzić możliwość przekazania akcji za pracę lub świadczone usługi. 

Rejestr akcjonariuszy w PSA można prowadzić w formie cyfrowej za pośrednictwem notariusza lub biura maklerskiego. Do tego dochodzą: brak obowiązków spółki publicznej oraz proste zasady likwidacji, jeśli biznes pójdzie nie po naszej myśli. 

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Prostą Spółkę Akcyjną można założyć zarówno jednoosobowo, jak i z kilkoma osobami. Co ważne, nie potrzebujemy do tego prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. 

Spółkę można zarejestrować w ciągu doby za pośrednictwem internetu (e-formularz — ePUAP na stronie Portalu Rejestrów Sądowych). Inną możliwością jest wizyta w kancelarii notarialnej. 

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!