4 kraje, z których importujemy towary. Zdziwisz się 3 krajem na liście

Jest już raport dotyczący importu i eksportu towarów handlowych. Choć co rusz widzimy na półkach sklepowych "produkty polskie", to import ma się równie dobrze. Sprawdźmy, z jakich krajów napływa ich do nas najwięcej.

4 kraje, z których importujemy towary. Zdziwisz się 3 krajem na liście
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 września 2021

Pandemia kształtuje eksport i import 

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Obroty towarowe handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń — lipiec 2021 r." 

Obroty te wyniosły w cenach bieżących 726,9 mld zł w eksporcie oraz 712,7 mld zł w imporcie. To oznacza, że więcej o 14,2 mld zł "wywozimy" z kraju niż "przywozimy". Ale warty uwagi jest fakt, że w stosunku do ubiegłego roku z tego samego okresu jest to o 5 mld zł mniej. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 26%, a import o 27,8%.

- W kolejnym miesiącu tego roku zauważalny jest znaczący wzrost dynamiki zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Związane jest to z zeszłorocznym rozpoczęciem się pandemii i wprowadzeniem w większości państw lockdownu. W związku z tym dynamika jest liczona do niskiej podstawy, jaka wystąpiła w analogicznym okresie ubiegłego roku — przekazuje GUS.

Kupujesz w Chinach? Poczta Polska dokonuje zgłoszeń celnychKupujesz w Chinach? Poczta Polska dokonuje zgłoszeń celnychMikołaj Frączak

Najwięcej polskich towarów wyjeżdża do krajów rozwiniętych — 86,2%, w tym — UE 74,7%), z tych samych krajów przyjeżdża do nas 64%, w tym UE 55,4%, towarów zagranicznych.

- Najmniejszy udział odnotowano z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, który w eksporcie ogółem wyniósł 5,6%, a w imporcie 7,3% — informuje Główny Urząd Statystyczny.

Jak było, jak jest

Jak podaje urząd, po siedmiu miesiącach tego roku wśród głównych partnerów handlowych Polski nie ma spadku w eksporcie ani w imporcie w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

- Udział Niemiec w eksporcie wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 0,1 punktu procentowego i wyniósł 28,6%, a w imporcie spadł o 0,2 punktu procentowego i stanowił 21,5%. Dodatnie saldo wyniosło 55,2 mld zł - czytamy w raporcie.

Eksport towarów za granicę

Zobacz, do tych krajów wysyłamy najwięcej towarów:

Pamiątki z wakacji i… konflikt z prawemPamiątki z wakacji i… konflikt z prawemMikołaj Frączak

1. Niemcy — 208 mld zł

2. Francja — 43 mld zł

3. Czechy — 42,5 mld zł

4. Wielka Brytania — 37 mld zł

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Włochy, Holandia, Rosja, Szwecja, USA i Hiszpania (według kolejności obrotów w mld zł).

Import według kraju pochodzenia

Zobacz, z tych krajów spływają do nas towary:

1. Niemcy — 153 mld zł

2. Chiny — 100 mld zł

3. Rosja — 37,4 mld zł

4. Włochy — 37,2 mld zł

Jesteś importerem? Niedługo zmienią się przepisy celneJesteś importerem? Niedługo zmienią się przepisy celneMikołaj Frączak

Kraje, z których jeszcze kupujemy to w kolejności: Włochy, Holandia, Francja, Czechy, USA, Belgia, Korea Południowa, Wielka Brytania.

Na trzecim miejscu w przypadku importu znalazła się Rosja. Ten kraj ze względu na swoje możliwości gospodarcze był kiedyś niemal najważniejszym partnerem handlowym Polski. Ale ze względu na wzajemnie sankcje, wymiana towarowa między Polską a Rosją została znacząco ograniczona.

Jakie produkty kupujemy i sprzedajemy?

W eksporcie największy wzrost dotyczył olejów, tłuszczy, wosków zwierzęcych i roślinnych (o 38%), surowców niejadalnych z wyjątkiem paliw (o 37,8%), paliw mineralnych, smarów i materiałów pochodnych (o 35,7%), maszyn i urządzeń transportowych (o 32,6%), towarów przemysłowych sklasyfikowanych głównie według surowca (o 27,7%), różnych wyrobów przemysłowych (o 26%), chemii i produktów pokrewnych (o 20,5%), żywności i zwierząt żywych (o 9,9%) oraz napojów i tytoniu (o 0,9%), natomiast spadek odnotowano w towarach i transakcjach niesklasyfikowanych w SITC (pozostałymi, których nie wymieniono powyżej. Klasyfikacja SITC jest wykorzystywana do statystyki handlu zagranicznego (wartości eksportu i importu oraz wolumeny towarów), umożliwiając międzynarodowe porównanie towarów oraz towarów przemysłowych) (o 4,6%).

Siła nabywcza w Europie: Kto wydaje najwięcej na zakupy?Siła nabywcza w Europie: Kto wydaje najwięcej na zakupy?Mikołaj Frączak

W imporcie wzrost zanotowano w towarach i transakcjach niesklasyfikowanych w SITC (o 108,8%), w towarach przemysłowych sklasyfikowanych głównie według surowca (o 36,5%), w paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych (o 31,2%), w surowcach niejadalnych z wyjątkiem paliw (o 29,8%), w maszynach i urządzeniach transportowych (o 28,2%), w chemikaliach i produktach pokrewnych (o 27,2%), różnych wyrobach przemysłowych (o 24,2%), w olejach, tłuszczach, woskach zwierzęcych i roślinnych (o 21,9%), w napojach i tytoniu (o 7,8%) oraz w żywności i zwierzętach żywych (o 5,9%).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!