Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy?

30% wszystkich sprowadzanych aut z zagranicy, to samochody zaledwie trzech marek. Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar” przedstawił ranking, który sporo mówi o obecnym samochodowym rynku wtórnym.

Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 października 2021

Import aut używanych do Polski

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez IBRM Samar, w pierwszych trzech kwartałach sprowadziliśmy do Polski prawie 717 tysięcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, co stanowi wzrost o prawie 14 procent w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. 

Jak już wcześniej zauważył Samar, rośnie średni wiek samochodów, o czym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy już w tym artykule. Obecnie średni wiek sprowadzanych z zagranicy aut przekracza już 12 lat. To najwyższy odczyt w dwudziestoletniej historii prowadzenia takich statystyk.

Importujemy coraz starsze samochody. Padł rekord!Importujemy coraz starsze samochody. Padł rekord!Mikołaj Frączak

Najczęściej sprowadzane marki samochodów używanych 2021

Autorzy zestawienia zwracają uwagę na fakt, że prawie 30% wszystkich samochodów sprowadzanych z zagranicy stanowią auta zaledwie trzech marek. I tak, od stycznia do września 2021 roku najwięcej sprowadziliśmy Volkswagenów – 74.874 sztuki. Na drugim miejscu, z niewielką stratą plasuje się Opel – 73.063 sztuki. Podium zamyka Ford – 66.461 szt. 

Warto wspomnieć o jeszcze trzech markach, które cieszą się dużą popularnością, choć do czołówki sporo im brakuje. To Audi (57.150 sztuk), Renault (46.401 sztuk) oraz BMW (40.897 sztuk). 

Najczęściej sprowadzane modele samochodów 2021

Nieco inaczej wygląda bardziej szczegółowe zestawienie motoryzacyjnych upodobań Polaków na wtórnym rynku, jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne modele.

Liderem zestawienia najczęściej sprowadzanych modeli jest Audi A4 (21,6 tys. szt.). Tuż za nim mocną pozycję utrzymuje Opel Astra (20,7 tys. szt.) oraz ciągle popularny w klasie kompaktów VW Golf (19,2 tys. szt.). 

Na dalszych pozycjach jest dość ciasno i do końca roku może dojść do pewnych przetasowań. Tuż za podium znalazło się BMW serii 3 (15 tys. szt.). Potem kolejno Audi A3 (13,1 tys.), Opel Corsa (12,2 tys.), Ford Focus (11,8 tys.), VW Passat (11,5 tys.), Ford Fiesta (10,6 tys.) oraz Ford Mondeo (10 tys.). Pozostałe modele, poza pierwszą dziesiątką nie przekroczyły poziomu 10 tys. sztuk sprowadzonych samochodów.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!