Sprzedaż do 100 tys. zł bez podatku? Rolnicy będą mogli rozwinąć handel własnymi produktami

Sprzedaż produktów rolnych do 100 tys. złotych będzie nieopodatkowana – zapowiada Jarosław Kaczyński. Pomysł ma wejść w skład Polskiego Ładu dla rolnictwa. Jak ma wyglądać ten mechanizm wsparcia dla rolników?

Sprzedaż do 100 tys. zł bez podatku? Rolnicy będą mogli rozwinąć handel własnymi produktami
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 października 2021

Rolnictwo: sprzedaż do 100 tys. zł bez podatku

Propozycja partii rządzącej została przedstawiona w trakcie konwencji z rolnikami w Przysusze na południu województwa mazowieckiego. Ma być sposobem nie tylko na dodatkowy zarobek dla rolników, ale także jedną z metod na skrócenie łańcuchów dostaw i dystrybucji, które w ocenie ekspertów są bardzo długie i mocno cenotwórcze. 

Rządowy plan oznacza, że rolnik prowadzący własne gospodarstwo będzie mógł sprzedać swoje produkty. Jeśli z tego tytułu nie przekroczy 100 tys. złotych, nie zapłaci podatku. Problem w tym, że pomysł został przedstawiony hasłowo. Nieznane są mechanizmy, które będą dokładnie regulowały takie działania. Nie jest jasne, w jaki sposób państwo zamierza kontrolować lub ewidencjonować przychody, by móc stwierdzić, że właśnie wspomniana granica została przekroczona

Rolnicy dostają za mało za swoje produkty? Teraz mogą się poskarżyćRolnicy dostają za mało za swoje produkty? Teraz mogą się poskarżyćMichał Górecki

Inwestycje w targowiska?

W tym przypadku partia rządząca chce powrotu do korzeni. Jednym z miejsc takiej dystrybucji miałyby być targowiska. Jeśli w jakiejś gminie ich nie ma, powinny powstać i zostać przystosowane do tego typu dystrybucji. 

Nieopodatkowana sprzedaż produktów rolnych

Jeśli pomysł wejdzie w życie szybko, w dobie inflacji, rolnicy, prowadząc rozsądną politykę cenową, mogą zdobyć spory kawałek rynku, konkurując nie tylko z małymi sklepami, ale także sieciami marketów, które oferują produkty mające za sobą długi łańcuch dostaw, co w oczywisty sposób odbija się na końcowej cenie owoców, warzyw, jaj itd. 

Bonus dla wsi

Propozycja wprowadzenia nieopodatkowanej sprzedaży produktów rolnych do 100 tys. złotych może być dla wielu gospodarstw dodatkowym źródłem dochodu, a dla mieszkańców miast szansą na oszczędności. Oczywiście pod warunkiem, że np. ziemniaki na targu nie będą droższe od tych z dyskontu, tylko dlatego, że są „swojskie” – „prosto od rolnika”. Niewykluczone, że będzie to także otwarcie dla dodatkowych usług np. reklamowych, czy promowania swojej oferty w internecie. 

Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że prowadzenie indywidualnego gospodarstwa domowego jest bardzo czasochłonne. Pojawia się więc pytanie, czy rolnicy znajdą czas na prowadzenie aktywnej sprzedaży, regularne wizyty na targowisku, czy organizowanie działań promujących własne produkty. Dla wielu może być to sporym wyzwaniem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!