Będą kontrole firm na rynku wieprzowiny
Kontrole u przedsiębiorców, którzy działają na rynku wieprzowiny zlecił szef Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Regulator chce sprawdzić m.in. czy dochodzi do procederu odmowy przyjmowania zdrowego mięsa z terenów, na których występują przypadki ASF (afrykańskiego pomoru świń).
- Mikołaj Frączak
- /
- 25 października 2021
Sieci handlowe i zakłady nie przyjmują mięsa?
Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - „Celem działań jest sprawdzenie czy sieci handlowe i duże zakłady mięsne odmawiają przyjmowania w pełni przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF”.
UOKiK przypomina, że takie mięso jest całkowicie bezpieczne dla konsumentów. Odmowa jego zakupu przez duże przedsiębiorstwa może być uznana za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej – czytamy w komunikacie urzędu.
UOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówMikołaj Frączak
Rozporządzenie resortu rolnictwa ws. stref ASF
Regulator przypomina tutaj rozporządzenie ministra rolnictwa, które implementuje rozporządzenie Komisji Europejskiej. Zgodnie z jego literą istnieje możliwość wprowadzenia w Polsce trzech stref, które są wytyczane przypadku stwierdzenia ogniska afrykańskiego pomoru świń. Warto pamiętać, że mięso ze zdrowych zwierząt ze strefy czerwonej, które zostało wyprodukowane w wyznaczonych zakładach jest bezpieczne dla ludzi. Jeżeli zostaną przeprowadzone badania weterynaryjne może być sprzedawane bez ograniczenia na terytorium RP.
Wykorzystywanie przewagi kontraktowej na rynku wieprzowiny?
UOKiK ocenia, że w sytuacji, w której duża firma nie przyjmuje zdrowego i co ważne, przebadanego mięsa, możemy mieć do czynienia z wykorzystaniem przewagi kontraktowej. „Z taką praktyką mamy do czynienia, jeżeli pomiędzy kontrahentami istnieje znaczna dysproporcja potencjału ekonomicznego, a silniejsza strona wykorzystuje ją na niekorzyść mniejszego podmiotu. Może to dotyczyć relacji np. pomiędzy rolnikiem a dużym ogólnopolskim przetwórcą mięsa lub siecią handlową” – wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Więcej informacji na temat kontroli oraz przeprowadzonych już w lipcu pierwszych czynności sprawdzających można przeczytać w informacji UOKiK na oficjalnej stronie urzędu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.