fb

Będą kontrole firm na rynku wieprzowiny

Kontrole u przedsiębiorców, którzy działają na rynku wieprzowiny zlecił szef Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Regulator chce sprawdzić m.in. czy dochodzi do procederu odmowy przyjmowania zdrowego mięsa z terenów, na których występują przypadki ASF (afrykańskiego pomoru świń).

Będą kontrole firm na rynku wieprzowiny
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 października 2021

Sieci handlowe i zakłady nie przyjmują mięsa?

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - „Celem działań jest sprawdzenie czy sieci handlowe i duże zakłady mięsne odmawiają przyjmowania w pełni przebadanego mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF”.

UOKiK przypomina, że takie mięso jest całkowicie bezpieczne dla konsumentów. Odmowa jego zakupu przez duże przedsiębiorstwa może być uznana za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej – czytamy w komunikacie urzędu. 

UOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówUOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umówMikołaj Frączak


Rozporządzenie resortu rolnictwa ws. stref ASF

Regulator przypomina tutaj rozporządzenie ministra rolnictwa, które implementuje rozporządzenie Komisji Europejskiej. Zgodnie z jego literą istnieje możliwość wprowadzenia w Polsce trzech stref, które są wytyczane przypadku stwierdzenia ogniska afrykańskiego pomoru świń. Warto pamiętać, że mięso ze zdrowych zwierząt ze strefy czerwonej, które zostało wyprodukowane w wyznaczonych zakładach jest bezpieczne dla ludzi. Jeżeli zostaną przeprowadzone badania weterynaryjne może być sprzedawane bez ograniczenia na terytorium RP. 

Wykorzystywanie przewagi kontraktowej na rynku wieprzowiny?

UOKiK ocenia, że w sytuacji, w której duża firma nie przyjmuje zdrowego i co ważne, przebadanego mięsa, możemy mieć do czynienia z wykorzystaniem przewagi kontraktowej. „Z taką praktyką mamy do czynienia, jeżeli pomiędzy kontrahentami istnieje znaczna dysproporcja potencjału ekonomicznego, a silniejsza strona wykorzystuje ją na niekorzyść mniejszego podmiotu. Może to dotyczyć  relacji np. pomiędzy rolnikiem a dużym ogólnopolskim przetwórcą mięsa lub siecią handlową” – wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Więcej informacji na temat kontroli oraz przeprowadzonych już w lipcu pierwszych czynności sprawdzających można przeczytać w informacji UOKiK na oficjalnej stronie urzędu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!