Czy kojce dla dzieci są bezpieczne?

Czy kojce dla małych dzieci są bezpieczne? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców maluchów. Okazuje się, że wybierając taki produkt, warto dokładnie mu się przyjrzeć. Spory odsetek skontrolowanych przez Izbę Handlową kojców nie spełniła prawnych wymagań. Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.

Czy kojce dla dzieci są bezpieczne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 listopada 2021

Kojce dla dzieci pod lupą UOKiK

Kontrolerzy z podlegającej pod prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcji Handlowej dokładnie sprawdzili 59 partii kojców dla dzieci. Okazało się, że aż 21 z nich zostało zakwestionowanych, a zatem odsetek produktów, co do których wystąpiły konkretne zastrzeżenia, wyniósł aż 35,6 procent. Niestety, w aż 9 przypadkach specjaliści stwierdzili wady, które zagrażały bezpieczeństwu dzieci!

Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Michał Górecki


Jak wybrać kojec dla dziecka?

W przypadku 9 zakwestionowanych przypadków eksperci zwrócili uwagę na konkretne wady, które w teorii dyskwalifikują tego typu produkty. Inspekcja Handlowa podkreśla, że każdy kojec dla dzieci powinien posiadać: dno oraz konstrukcję, która pozwala, na samodzielne wydostanie się dziecka z jego wnętrza. 

W żadnym wypadku we wnętrzu kojca (w zasięgu dziecka) nie powinny znajdować się elementy naklejane (np. ozdobne naklejki). Niedopuszczalne są także ruchome elementy, które mogą spowodować przytrzaśnięcie części ciała np. palca, dłoni, ręki lub nogi. 

W przypadku wykrycia wspomnianych wad, przedsiębiorcy po uwagach inspektorów zaprzestali sprzedaży wadliwych produktów. 

UOKiK zwraca uwagę, by wybierając kojec dokładnie przyjrzeć się czy produkt nie posiada ostrych krawędzi. Ważne jest także, aby tego typu sprzęt posiadał dwa kółka i dwie nogi, lub cztery kółka z możliwością zablokowania dwóch po jednej stronie (w osi obrotu). 

Wymagane oznakowanie kojców dla dzieci

Podczas kontroli inspektorzy dopatrzyli się innych, nieco lżejszych gatunkowo uchybień. Mowa o braku instrukcji obsługi, braku odpowiednich oznaczeń oraz niewłaściwego użycia oznaczenia CE. Niemniej decydując się na zakup tego typu produktu, wybierajmy te, które posiadają czytelne instrukcje w języku polskim. Wszelkie oznaczenia powinny być czytelne i widoczne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!