Kiedy przypada Black Friday 2021?

Okazja do pierwszych przedświątecznych zakupów i początek bożonarodzeniowego sezonu wzmożonego ruchu w sklepach. Tak definiowany jest Black Friday. Dzień, który początkowo praktykowany był w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem „rozlał” się niemal po całym świecie. Kiedy przypada Black Friday w 2021 roku?

Kiedy przypada Black Friday 2021?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 listopada 2021

Skąd się wzięła tradycja Black Friday?

Black Friday, czyli „czarny piątek” to nazwa, która wywodzi się od… czarnego atramentu, jakim przed laty zapisywano przychody w dokumentacji księgowej za oceanem. Od przeszło dekady, ten termin stał się również skutecznym narzędziem marketingowym w Polsce. Przedsiębiorcy już odliczają czas do rozpoczęcia wielkiej świątecznej wyprzedaży, a klienci czekają na okazję.

Zdaniem ekonomistów, z uwagi na trwającą pandemię, trudno spodziewać się, że skala Black Friday w handlu stacjonarnym będzie przypominała tę np. z 2019 roku. Wielu przedsiębiorców decyduje się na „rozłożenie” akcji promocyjnej na cały weekend lub tydzień. 

Reklamacja dotyczy także wyprzedaży typu Black Friday i Cyber MondayReklamacja dotyczy także wyprzedaży typu Black Friday i Cyber MondayRafał Stępniewski


Kiedy przypada Black Friday w 2021 roku? 

Coroczne święto wyprzedaży oraz dzień rozpoczęcia okresu bożonarodzeniowego w handlu przypada w pierwszy piątek po obchodzonym w USA Święcie Dziękczynienia. W większości przypadków jest to ostatni piątek listopada, jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki. Wyłomu w kalendarzu nie będzie jednak w 2021 roku. Black Friday przypada bowiem 26 listopada. 

Czy można zwrócić produkt zakupiony w czasie Black Friday?

O ile z reklamacjami z uwagi na wadę towaru nie ma większych problemów (chyba że towar został przeceniony z tego powodu), to w przypadku zwrotu towaru wiele zależy od warunków danych przez sprzedawcę. 

Pamiętajmy, że to on określa zasady takiego zwrotu i warto o to zapytać jeszcze przed zakupem. Nie mniej, zgodnie z prawem W CZARNY PIĄTEK OBOWIĄZUJĄ TE SAME ZASADY, jak w inne dni, w które zwykle robimy zakupy.

Zakupy przez internet na Black Friday – prawa konsumenckie

Coraz więcej osób w Black Friday dokonuje zakupów przez internet. Pamiętajmy, że tutaj również prawa konsumenckie pozostają niezmienne. Co więcej, osobom, które sprzedają w sieci, zależy na dobrych opiniach, więc starają się o zadowolenie swoich klientów. 

Jeżeli przesyłka dotrze do nas w uszkodzonym opakowaniu, warto otworzyć ją jeszcze przy kurierze. Jeśli okaże się, że zawartość została w jakimkolwiek stopniu zniszczona, wtedy należy spisać odpowiedni protokół. Jeśli taka operacja nie była możliwa, warto zrobić dokumentację fotograficzną lub wideo bezpośrednio po otwarciu paczki. W wielu przypadkach okazuje się, że jest to wystarczające działanie, by skutecznie wyegzekwować swoje prawa. 

Towar zniszczony w czasie transportu obciąża sprzedawcę, jeśli to on zdecydował o wyborze konkretnej firmy kurierskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!