fb

Kiedy przypada Black Friday 2021?

Okazja do pierwszych przedświątecznych zakupów i początek bożonarodzeniowego sezonu wzmożonego ruchu w sklepach. Tak definiowany jest Black Friday. Dzień, który początkowo praktykowany był w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem „rozlał” się niemal po całym świecie. Kiedy przypada Black Friday w 2021 roku?

Kiedy przypada Black Friday 2021?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 listopada 2021

Skąd się wzięła tradycja Black Friday?

Black Friday, czyli „czarny piątek” to nazwa, która wywodzi się od… czarnego atramentu, jakim przed laty zapisywano przychody w dokumentacji księgowej za oceanem. Od przeszło dekady, ten termin stał się również skutecznym narzędziem marketingowym w Polsce. Przedsiębiorcy już odliczają czas do rozpoczęcia wielkiej świątecznej wyprzedaży, a klienci czekają na okazję.

Zdaniem ekonomistów, z uwagi na trwającą pandemię, trudno spodziewać się, że skala Black Friday w handlu stacjonarnym będzie przypominała tę np. z 2019 roku. Wielu przedsiębiorców decyduje się na „rozłożenie” akcji promocyjnej na cały weekend lub tydzień. 

Reklamacja dotyczy także wyprzedaży typu Black Friday i Cyber MondayReklamacja dotyczy także wyprzedaży typu Black Friday i Cyber MondayRafał Stępniewski


Kiedy przypada Black Friday w 2021 roku? 

Coroczne święto wyprzedaży oraz dzień rozpoczęcia okresu bożonarodzeniowego w handlu przypada w pierwszy piątek po obchodzonym w USA Święcie Dziękczynienia. W większości przypadków jest to ostatni piątek listopada, jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki. Wyłomu w kalendarzu nie będzie jednak w 2021 roku. Black Friday przypada bowiem 26 listopada. 

Czy można zwrócić produkt zakupiony w czasie Black Friday?

O ile z reklamacjami z uwagi na wadę towaru nie ma większych problemów (chyba że towar został przeceniony z tego powodu), to w przypadku zwrotu towaru wiele zależy od warunków danych przez sprzedawcę. 

Pamiętajmy, że to on określa zasady takiego zwrotu i warto o to zapytać jeszcze przed zakupem. Nie mniej, zgodnie z prawem W CZARNY PIĄTEK OBOWIĄZUJĄ TE SAME ZASADY, jak w inne dni, w które zwykle robimy zakupy.

Zakupy przez internet na Black Friday – prawa konsumenckie

Coraz więcej osób w Black Friday dokonuje zakupów przez internet. Pamiętajmy, że tutaj również prawa konsumenckie pozostają niezmienne. Co więcej, osobom, które sprzedają w sieci, zależy na dobrych opiniach, więc starają się o zadowolenie swoich klientów. 

Jeżeli przesyłka dotrze do nas w uszkodzonym opakowaniu, warto otworzyć ją jeszcze przy kurierze. Jeśli okaże się, że zawartość została w jakimkolwiek stopniu zniszczona, wtedy należy spisać odpowiedni protokół. Jeśli taka operacja nie była możliwa, warto zrobić dokumentację fotograficzną lub wideo bezpośrednio po otwarciu paczki. W wielu przypadkach okazuje się, że jest to wystarczające działanie, by skutecznie wyegzekwować swoje prawa. 

Towar zniszczony w czasie transportu obciąża sprzedawcę, jeśli to on zdecydował o wyborze konkretnej firmy kurierskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!