ARC: 18% Polaków spożywa alkohol częściej niż przed pandemią

Prawie co piąty badany Polak przyznaje, że spożywa alkohol częściej niż przed pojawieniem się koronawirusa. Jak wygląda konsumpcja alkoholu w Polsce i na świecie?  Na te pytania odpowiada jeden z ostatnich sondaży ARC Rynek i Opinia.

ARC: 18% Polaków spożywa alkohol częściej niż przed pandemią
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 listopada 2021

Jak często Polacy spożywają alkohol?

Z badania wynika, że połowa respondentów, co najmniej raz w ciągu tygodnia sięga po alkohol we własnym domu. Odsetek tych, którzy wychodzą na drinka, jest niższy czterokrotnie – informuje ARC. Jak te dane wypadają na tle świata? Badane polskich konsumentów obyło się w ramach szerszej, międzynarodowej akcji „Global eating, drinking and sustainability survey” prowadzonej przez sieci IRiS, skupiającą niezależne agencje badawcze z całego świata. 

Z międzynarodowego badania dotyczącego m.in. konsumpcji alkoholu i zmian w tym zakresie wynika, że w okresie pandemii wzrosła na całym świecie częstotliwość spożywania alkoholu. - komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. „Może to być związane z dwoma czynnikami. Z jednej strony – alkohol jest kulturowo postrzegany jako sposób na rozluźnienie, odstresowanie. Pandemia, szczególnie w pierwszym okresie powodowała stres i poczucie niepewności, dlatego alkohol mógł być sposobem na radzenie sobie z tymi emocjami. Z drugiej strony – zamknięcie w domach i ograniczone możliwości wychodzenia z nich, mogły spowodować, że wiele osób częściej zaczęło sięgać po alkohol, również w ciągu dnia, gdyż nie trzeba było iść do pracy” – dodaje.

Gdzie można otworzyć sklep monopolowy?Gdzie można otworzyć sklep monopolowy?Iga Gradzka

Wzrost spożycia alkoholu w Polsce i na świecie

Z ankiety przeprowadzonej w 21 krajach objętych badaniem, wynika, że średnio 21% respondentów przyznaje się do większej konsumpcji alkoholu w porównaniu do 2019 roku. Największy wzrost odnotowano w Hiszpanii (44%). Polsce sporo brakuje do czołówki z wynikiem 18 procent pozytywnych odpowiedzi. 

Odsetek osób spożywających alkohol

Pod tym względem jesteśmy… w światowej czołówce. Średnio na świecie po napoje wyskokowe sięga 62% dorosłych osób. Jak się okazuje, trzy kraje zdecydowanie przebijają międzynarodową średnią. W tym gronie znajduje się Szwajcaria (88%), Polska (87%) oraz Rumunia (85%). Najwięcej abstynentów znajdziemy w krajach muzułmańskich takich jak Indonezja, Turcja czy Nigeria. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!