ARC: 18% Polaków spożywa alkohol częściej niż przed pandemią
Prawie co piąty badany Polak przyznaje, że spożywa alkohol częściej niż przed pojawieniem się koronawirusa. Jak wygląda konsumpcja alkoholu w Polsce i na świecie? Na te pytania odpowiada jeden z ostatnich sondaży ARC Rynek i Opinia.

- Anna Malinowska
- /
- 30 listopada 2021
Jak często Polacy spożywają alkohol?
Z badania wynika, że połowa respondentów, co najmniej raz w ciągu tygodnia sięga po alkohol we własnym domu. Odsetek tych, którzy wychodzą na drinka, jest niższy czterokrotnie – informuje ARC. Jak te dane wypadają na tle świata? Badane polskich konsumentów obyło się w ramach szerszej, międzynarodowej akcji „Global eating, drinking and sustainability survey” prowadzonej przez sieci IRiS, skupiającą niezależne agencje badawcze z całego świata.
„Z międzynarodowego badania dotyczącego m.in. konsumpcji alkoholu i zmian w tym zakresie wynika, że w okresie pandemii wzrosła na całym świecie częstotliwość spożywania alkoholu. - komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. „Może to być związane z dwoma czynnikami. Z jednej strony – alkohol jest kulturowo postrzegany jako sposób na rozluźnienie, odstresowanie. Pandemia, szczególnie w pierwszym okresie powodowała stres i poczucie niepewności, dlatego alkohol mógł być sposobem na radzenie sobie z tymi emocjami. Z drugiej strony – zamknięcie w domach i ograniczone możliwości wychodzenia z nich, mogły spowodować, że wiele osób częściej zaczęło sięgać po alkohol, również w ciągu dnia, gdyż nie trzeba było iść do pracy” – dodaje.
Gdzie można otworzyć sklep monopolowy?Iga Gradzka
Wzrost spożycia alkoholu w Polsce i na świecie
Z ankiety przeprowadzonej w 21 krajach objętych badaniem, wynika, że średnio 21% respondentów przyznaje się do większej konsumpcji alkoholu w porównaniu do 2019 roku. Największy wzrost odnotowano w Hiszpanii (44%). Polsce sporo brakuje do czołówki z wynikiem 18 procent pozytywnych odpowiedzi.
Odsetek osób spożywających alkohol
Pod tym względem jesteśmy… w światowej czołówce. Średnio na świecie po napoje wyskokowe sięga 62% dorosłych osób. Jak się okazuje, trzy kraje zdecydowanie przebijają międzynarodową średnią. W tym gronie znajduje się Szwajcaria (88%), Polska (87%) oraz Rumunia (85%). Najwięcej abstynentów znajdziemy w krajach muzułmańskich takich jak Indonezja, Turcja czy Nigeria.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.