Gdzie kupić e-bilet autostradowy?
Rewolucja na dwóch odcinkach polskich autostrad stała się faktem. Od 1 grudnia na odcinkach A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) zniknęły szlabany. Płacić nadal trzeba, jednak wyłącznie drogą elektroniczną. Odpowiadamy na pytanie wielu naszych czytelników: Gdzie kupić e-bilet autostradowy?
- Mikołaj Frączak
- /
- 2 grudnia 2021
Szlabany zniknęły. Gdzie kupić e-bilet autostradowy?
O rewolucji związanej z wdrożeniem systemu e-Toll pisaliśmy już wielokrotnie w Dzienniku Prawnym. Zachęcamy do lektury naszego poradnika adresowanego dla użytkowników pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Tym razem w odpowiedzi na wiele pytań, jakie pojawiają się w sieci, wyjaśnimy, gdzie można kupić e-bilet autostradowy, dzięki któremu legalnie wjedziemy na płatne autostrady objęte państwowym systemem.
ETOLL dla samochodów osobowych, motocykli i mikrobusów — poradnikRafał Stępniewski
E-bilet autostradowy – dostępność
E-bilet autostradowy można znaleźć w bezpłatnej aplikacji „e-TOLL PL BILET”, a także w innych aplikacjach należących do partnerów e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej.
Warto pamiętać, że zakup e-biletu nie wiąże się z koniecznością zarejestrowania w systemie e-Toll, a także kupowania urządzeń pokładowych. Co więcej, bilet można kupić z sześćdziesięciodniowym wyprzedzeniem. Trzeba jednak wiedzieć, że okres ważności takiego biletu do 48 godzin licząc od zadeklarowanej daty oraz godziny rozpoczęcia podróży.
Czy można zwrócić niewykorzystany bilet autostradowy?
Jak wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa w razie niewykorzystania biletu autostradowego, można go zwrócić. Taka transakcja odbywa się dokładnie w taki sam sposób, w jaki zakup biletu. Trzeba jednak pamiętać, by zwrot nastąpił jeszcze PRZED zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia podróży po płatnym odcinku autostrady.
Jakie dane potrzebne są przy zakupie e-biletu autostradowego?
Aby skutecznie dokonać transakcji zakupu biletu autostradowego, potrzebne są następujące dane: nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina planowanego wjazdu na płatną autostradę oraz planowaną trasę przejazdu.
Aplikacja e-TOLL BILET – jak działa?
29 listopada ministerstwo finansów uruchomiło darmową aplikację działającą zarówno na telefonach z systemem Android, jak również iOS pod nazwą e-TOLL PL BILET (nie mylić z e-TOLL PL !). Dzięki niej można w prosty sposób kupić e-bilet autostradowy, a także dokonać jego zwrotu. Program dostępny jest w dziewięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, słowackim, czeskim oraz litewskim.
Kto jest partnerem systemu e-TOLL?
Krajowa Administracja Skarbowa wspomina także o możliwości płacenia za przejazd w ramach aplikacji, które udostępnili przedsiębiorcy, z którymi KAS zawarła umowy partnerskie. „Kierowcy poruszający się płatnymi odcinkami autostrad zarządzanych przez Skarb Państwa okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych, kupią papierowy bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów”
Pełna i oficjalna lista partnerów Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie dystrybucji biletu autostradowego znajduj się pod tym linkiem. Nie jest jeszcze imponująco długa, ale dotyczy dość dużej sieci dystrybucji i rozwiązań elektronicznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.