Darmowe choinki dla krwiodawców!

W czwartek, 16 grudnia 2021 r., każda osoba, która odda krew otrzyma naturalne bożonarodzeniowe drzewko od Lasów Państwowych. Darmowe choinki dla krwiodawców rozdawane są w ramach akcji LP i Narodowego Centrum Krwi „Choinka dla życia”.

Darmowe choinki dla krwiodawców!
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 grudnia 2021

Darmowa choinka dla krwiodawców – szczegóły akcji

Każda osoba, która 16 grudnia odda krew lub jej składniki np. płytki krwi, lub osocze, otrzyma naturalne drzewko świąteczne z legalnego źródła, prosto od Lasów Państwowych. 

Potrzebni krwiodawcy przed świętami

Okres przedświąteczny to szczególny czas, w którym na wszystko brakuje czasu. Warto jednak znaleźć chwilę, by oddać krew, bowiem jest ona potrzebna do ratowania zdrowia i życia ludzkiego niezależnie od pory roku, czy dni świątecznych. Na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa można przeczytać, że brakuje niektórych grup krwi. Choćby z tego powodu bardzo potrzebna jest mobilizacja osób, które mogą pomóc w ten sposób.

Dwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawcówDwa dni urlopu i tańsze bilety dla krwiodawcówMichał Górecki

Gdzie darmowe choinki dla krwiodawców?

Akcja „Choinka dla życia” będzie prowadzona w całej Polsce. Choinki w zamian za oddanie krwi będą rozdawane w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Co ciekawe, akcja będzie prowadzona także punktach mobilnych. Pełną listę takich lokalizacji można znaleźć na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Kto może oddać krew?

Jak informuje Narodowe Centrum Krwi, aby oddać krew, trzeba być osobą w pełni zdrową. Objawy przeziębienia mogą dyskwalifikować dawcę. Nie można także przyjmować żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi” – czytamy w informatorze na stronie akcji „Choinka dla życia”. 

Krew oraz jej składniki mogą oddać osoby, które ukończyły 18. rok życia i nie są starsze niż 65 lat. Minimalna waga ciała dawcy kwalifikowanego do donacji to 50 kilogramów. Pobranie krwi poprzedza szczegółowy wywiad. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi (niecałe pół litra). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!