Co zrobić z choinką po świętach?
Kupując żywą choinkę warto już wtedy pomyśleć, co z nią zrobimy, kiedy święta się skończą i trzeba będzie ją rozebrać. Standardowo gości w naszych domach przynajmniej do Święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Od tego dnia coraz więcej naturalnych choinek pojawia się koło śmietników lub w kontenerach. W jaki sposób pozbyć się świątecznej ozdoby, aby odbyło się to z poszanowaniem środowiska oraz w zgodzie z przepisami? Podpowiadamy.

- Michał Górecki
- /
- 16 grudnia 2021
Gdzie wyrzucić choinkę?
Pamiętajmy, że tzw. żywa choinka, to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, jeśli oczywiście została pozyskana w sposób legalny ze szkółki, nadleśnictwa czy sprzedawcy dysponującego odpowiednimi certyfikatami. Drzewko jest w stu procentach biodegradowalne. Może być wykorzystane także w procesie produkcji energii (są specjalne zbiórki). Naszym obowiązkiem jest odpowiednie przygotowanie oraz wyrzucenie drzewa w sposób zgodny z prawem lub lokalnymi przepisami np. dotyczącymi śmieci gabarytowych. W przeciwnym razie grozi nam mandat do 500 złotych.
Wiele gmin lub firm odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami zamieszcza na swoich stronach instrukcję jak postąpić z drzewkiem. Są np. miasta, gdzie drzewka do 1,50 cm można wyrzucić do odpadów zmieszanych lub bio, natomiast większe okazy powinny zostać pozostawione w trakcie zbiórki odpadów gabarytowych. Przejrzyjmy lokalne strony internetowe – nie brakuje bowiem specjalnych akcji zbierania iglaków
Znane są akcje, podczas których zbierane drzewka są przerabiane na biomasę, która jest jednym z ekologicznych metod wytwarzania energii. Wszędzie tam, gdzie istnieją kontenery oznaczone symbolem „BIO” można wyrzucić choinkę odpowiednio pociętą oraz pozbawioną wszelkich ozdób, stojaka czy ziemi.
Dać choince drugie życie
Drzewka żywe sprzedawane w doniczkach można posadzić w ogrodzie. Jeśli nie dysponujemy taką przestrzenią, całkiem możliwe, że znajdzie się chętny, który przygarnie drzewko. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy posadzić naszą choinkę, powinna być sprzedana w odpowiednio dużej doniczce. Samo drzewko nie powinno zbyt dług ostać w ciepłym pomieszczeniu. Posadzenie go w styczniu nie jest najlepszym pomysłem. Dobrze jeśli poczeka w doniczce do wiosny na zewnątrz. W razie wysokich mrozów trzeba zabezpieczyć je słomą. Nie zapominajmy także o podlewaniu, jeśli temperatury utrzymują się powyżej zera.
Choinka do zoo
Znane są akcje zbiórki choinek np. przez ogrody zoologiczne. Są zwierzęta, którym bardzo smakują iglaste gałązki lub po prostu lubią się nimi bawić. Warto jednak sprawdzić, czy dany ogród w ogóle przyjmuje choinki. Są bowiem i takie, które w specjalnych komunikatach proszą o ich nieprzynoszenie. Nadmiar drzewek może stanowić poważny problem, więc nie róbmy tego na siłę.
Nawóz z choinki
Modne jest ostatnio kompostowanie odpadów ulegających naturalnej degradacji. Rozdrobnione na drobne kawałki drzewka można użyć jako bardzo dobry nawóz sprawdzający się w ogrodzie.
Gdzie wyrzucić ozdoby choinkowe?
Jeżeli nie chcemy pozostawić ozdób na kolejny rok, bo na przykład uległy uszkodzeniu, należy je wyrzucić do odpowiednich pojemników. Zepsute światełka choinkowe kwalifikują się jako elektroodpady, które należy oddać do PSZOK lub specjalnych pojemników na tego typu śmieci. Wszelkie ozdoby z tworzyw sztucznych kwalifikują się do pojemników na plastik i metal, a błyszczące bombki, mimo że tłuką się tak samo jak szkło należy wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.