Import samochodów z USA – interesują nas auta z dużymi silnikami

Duże silniki i gabaryty – z tym kojarzą nam się samochody w Ameryce. I rzeczywiście, tego typu auta dominują wśród pojazdów importowanych z USA – wynika z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Ile samochodów importujemy zza Atlantyku?

Import samochodów z USA – interesują nas auta z dużymi silnikami
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 grudnia 2021

COVID-19 a import aut z USA

Od stycznia 2019 roku do końca listopada 2021 roku zarejestrowano w Polsce 99.271 samochodów osobowych oraz dostawczych sprowadzonych ze USA – wylicza SAMAR na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Co ciekawe mimo trwającej pandemii można mówić o bardzo stabilnych poziomach. Zamykają się one co roku w okolicach trzydziestu paru tysięcy sztuk. O ile w 2019 i 2020 roku import pojazdów ze Stanów Zjednoczonych przekroczył 33 tys. samochodów, o tyle w tym roku można spodziewać się nawet... 35-36 tysięcy. To oznacza, że fanom aut z USA niestraszny jest drogi dolar, który podbija cenę takiego pojazdu oraz koszty sprowadzenia na Stary Kontynent.

Jakie samochody importujemy ze Stanów Zjednoczonych?

Jak informuje SAMAR, prawie 55% pojazdów, które przypłynęły do Polski przez Ocean Atlantycki to auta z silnikami o pojemności przekraczającej dwa litry. Aż 35% z nich ma jednostki napędowe, które przekraczają nawet 3 litry, co wpisuje się w wyobrażenie amerykańskiego auta.

Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy?Jakie auta najczęściej sprowadzamy z zagranicy?Mikołaj Frączak

Pojazdy jakiej marki importujemy z USA? 

Jak wynika z analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, najczęściej ściąganymi autami od stycznia 2019 roku były te ze „stajni” Forda (16.567 szt.). Nie bez kozery użyliśmy tutaj słowa „stajnia”, bowiem w tym gronie dominują kultowe Mustangi, których w ostatnich trzech latach trafiło do Polski 4.335 egzemplarzy. 

Z Niemiec przez USA do Polski?

Co ciekawe, Ford jest jedynym reprezentantem amerykańskiej motoryzacji na podium aut ściąganych z USA. Na drugim miejscu znalazło się BMW (10.593 pojazdy). Trzecie miejsce należy do Audi (8.493 pojazdy). Tuż za „strefą medalową” ulokował się również niemiecki Mercedes, których w raportowanym okresie „przypłynęło” do Polski 7.478 egzemplarzy. 

SAMAR wspomina także o najpopularniejszym modelu nieamerykańskim, jaki Polacy najczęściej sprowadzają z USA. Jest to BMW serii 3 (2.879 pojazdów). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!