fb

Wysyłasz paczkę do USA? Uważaj, może do Ciebie wrócić!

Od początku 2022 roku przesyłki z towarami, które nie będą posiadały wypełnionej deklaracji celnej, danych na temat przesyłki oraz jej zawartości uzupełnionych elektronicznie wrócą zza oceanu do nadawcy. To efekt nowych regulacji obowiązujących w USA. O czym należy pamiętać?

Wysyłasz paczkę do USA? Uważaj, może do Ciebie wrócić!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 grudnia 2021

Deklaracje celne CN22 i CN23

Na początek warto zapamiętać nazwy dwóch deklaracji celnych CN22 lub CN23. Bez nich przesłana paczka do bliskich, klienta lub przyjaciela mieszkającego w Stanach Zjednoczonych może zostać zwrócona przez amerykańską pocztę (USPS). Warto o tym pamiętać by zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze. To jednak nie wszystko, jeśli chcemy skutecznie przesłać jakiś towar za Atlantyk.

Nowe przypisy dotyczące przesyłek międzynarodowych

Rok temu, 1 stycznia 2021 roku weszły w życie postanowienia Światowego Związku Pocztowego, które zobowiązują nadawców do umieszczania na przesyłkach danych oraz dołączenia deklaracji celnych. System ten działa także w formie elektronicznej. 

Stany Zjednoczone zrobiły jednak krok dalej. Mowa o ustawie antynarkotykowej „S.T.O.P.” (ang. Synthetics Trafficking and Overdose Prevention). Jasno nakłada ona na amerykańską pocztę (USPS) zakaz przyjmowania pochodzących z zagranicy przesyłek towarowych, które nie będą powiązane z określoną dokumentacją. Potrzebne informacje mogą być przesłane w formie cyfrowej lub być umieszczone bezpośrednio na przesyłce. Niezbędne są także deklaracje celne, które zostaną wypełnione przed przybyciem przesyłki na terytorium Stanów Zjednoczonych. 

Import samochodów z USA – interesują nas auta z dużymi silnikamiImport samochodów z USA – interesują nas auta z dużymi silnikamiMichał Górecki


Od kiedy nowe przepisy dotyczące przesyłek do USA

Jak czytamy na stronie narodowego operatora - Przesyłki z towarami wysyłane przez Pocztę Polską do Poczty Amerykańskiej zostały zwolnione z wymogu dostarczania wyprzedzających przesyłkę danych elektronicznych na okres 12 miesięcy, to jest do końca 2021 roku”. To oznacza, że nowe przepisy zaczną obowiązywać polskich nadawców już od 1 stycznia 2022 roku. 

Nowe obowiązki nadawcy przesyłek

Warto wiedzieć, że po stronie nadawców wszelkich przesyłek z towarami, które są adresowane do krajów leżących poza terenem Unii Europejskiej jest prawidłowe wypełnienie, a także załączenie papierowych deklaracji oznaczonych symbolami CN22 lub CN23. Więcej na ten temat można przeczytać w specjalnym poradniku znajdującym się na tej stronie internetowej



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!