Wysyłasz paczkę do USA? Uważaj, może do Ciebie wrócić!

Od początku 2022 roku przesyłki z towarami, które nie będą posiadały wypełnionej deklaracji celnej, danych na temat przesyłki oraz jej zawartości uzupełnionych elektronicznie wrócą zza oceanu do nadawcy. To efekt nowych regulacji obowiązujących w USA. O czym należy pamiętać?

Wysyłasz paczkę do USA? Uważaj, może do Ciebie wrócić!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 grudnia 2021

Deklaracje celne CN22 i CN23

Na początek warto zapamiętać nazwy dwóch deklaracji celnych CN22 lub CN23. Bez nich przesłana paczka do bliskich, klienta lub przyjaciela mieszkającego w Stanach Zjednoczonych może zostać zwrócona przez amerykańską pocztę (USPS). Warto o tym pamiętać by zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze. To jednak nie wszystko, jeśli chcemy skutecznie przesłać jakiś towar za Atlantyk.

Nowe przypisy dotyczące przesyłek międzynarodowych

Rok temu, 1 stycznia 2021 roku weszły w życie postanowienia Światowego Związku Pocztowego, które zobowiązują nadawców do umieszczania na przesyłkach danych oraz dołączenia deklaracji celnych. System ten działa także w formie elektronicznej. 

Stany Zjednoczone zrobiły jednak krok dalej. Mowa o ustawie antynarkotykowej „S.T.O.P.” (ang. Synthetics Trafficking and Overdose Prevention). Jasno nakłada ona na amerykańską pocztę (USPS) zakaz przyjmowania pochodzących z zagranicy przesyłek towarowych, które nie będą powiązane z określoną dokumentacją. Potrzebne informacje mogą być przesłane w formie cyfrowej lub być umieszczone bezpośrednio na przesyłce. Niezbędne są także deklaracje celne, które zostaną wypełnione przed przybyciem przesyłki na terytorium Stanów Zjednoczonych. 

Import samochodów z USA – interesują nas auta z dużymi silnikamiImport samochodów z USA – interesują nas auta z dużymi silnikamiMichał Górecki


Od kiedy nowe przepisy dotyczące przesyłek do USA

Jak czytamy na stronie narodowego operatora - Przesyłki z towarami wysyłane przez Pocztę Polską do Poczty Amerykańskiej zostały zwolnione z wymogu dostarczania wyprzedzających przesyłkę danych elektronicznych na okres 12 miesięcy, to jest do końca 2021 roku”. To oznacza, że nowe przepisy zaczną obowiązywać polskich nadawców już od 1 stycznia 2022 roku. 

Nowe obowiązki nadawcy przesyłek

Warto wiedzieć, że po stronie nadawców wszelkich przesyłek z towarami, które są adresowane do krajów leżących poza terenem Unii Europejskiej jest prawidłowe wypełnienie, a także załączenie papierowych deklaracji oznaczonych symbolami CN22 lub CN23. Więcej na ten temat można przeczytać w specjalnym poradniku znajdującym się na tej stronie internetowejDziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!