Do której sklepy w wigilię? Czas pracy w handlu 24 grudnia reguluje prawo

Zakupy na ostatnią chwilę w wigilię mogą zdarzyć się każdemu. Ustawodawca bierze ten fakt pod uwagę, ale dba także o pracowników handlu. Do której godziny zgodnie z prawem można handlować w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia?

Do której sklepy w wigilię? Czas pracy w handlu 24 grudnia reguluje prawo
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 grudnia 2021

Wigilia jak Wielka Sobota

24 grudnia, choć to szczególny dzień dla większości Polaków, nie jest dniem wolnym od pracy. Ustawodawca zdecydował się jednak na szczególne regulacje dotyczące handlu tego dnia. Analogiczne przepisy wprowadził także wobec soboty bezpośrednio poprzedzającej Święta Wielkanocne. 

Do której otwarte sklepy w Wigilię?

Zgodnie z artykułem 8 Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, „handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem”, a także „powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem” po godzinie 14:00 jest zakazane!

Na liście wyjątków (art.6) znalazły się m.in. kwiaciarnie, apteki, stacje paliw, punkty z biletami komunikacji miejskiej, czy placówki pocztowe (choć akurat ten ostatni punkt będzie zmodyfikowany od 2022 roku). 

Jak przewieźć choinkę i… nie dostać mandatu?Jak przewieźć choinkę i… nie dostać mandatu?Anna Malinowska

Wynagrodzenie za pracę w wigilię

Ustawa wskazuje, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia „za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14:00”

W takim wypadku, wynagrodzenie za pracę musi zostać obliczone w oparciu o zasady, jakie obowiązują w przypadku wyliczania wynagrodzenia na czas urlopu wypoczynkowego.

Praca w wigilię

Zanim pojawiła się wspomniana ustawa, godzina zakończenia pracy tego dnia zależała głównie od decyzji pracodawcy. Bywały sklepy, które pracowały w normalnym reżimie. Dla wielu osób spotkanie z rodziną przy wigilijnym stole było z tego powodu niemożliwe. Pojawiały się apele różnego rodzaju organizacji o wprowadzenie prawnego rozwiązania w tym zakresie. Ustawa z 2018 roku jest po części odpowiedzią na te postulaty, zgłaszane m.in. przez związki zawodowe oraz przedstawicieli Kościoła. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!