Kiedy niedziele handlowe 2022? Koniec samowolki sprzedawców. Kary będą wysokie

W 2022 roku mamy 52 niedziele, z czego tylko 7 będzie niedzielami handlowymi. Dwie w kwietniu i dwie w grudniu. Będą miesiące, a nawet kwartał, kiedy niemal żaden sklep się nie otworzy w siódmy dzień tygodnia.

Kiedy niedziele handlowe 2022? Koniec samowolki sprzedawców. Kary będą wysokie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 grudnia 2021

Sklepy będą otwierane mimo zakazu? 

W lutym wejdą w życie przepisy, które będą uniemożliwiać pracę w każdą niedzielę największym marketom i nie tylko im. Nie tak dawno prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o ograniczeniu handlu w ten dzień. A to dlatego, że sklepy upodobały sobie nazywać się placówkami pocztowymi, a jak wiemy, poczta jest wyłączona z zakazu otwierania się w niedziele.

Wróci handel w niedzielę? Jest decyzjaWróci handel w niedzielę? Jest decyzjaMichał Górecki

- Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą jednocześnie usługi pocztowe, tylko w przypadku, gdy przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki - podaje Polskie Radio.

Co z Żabkami, Lewiatanami i niewielkimi sklepami osiedlowymi? 

- Zgodnie z nowymi zasadami w niedziele niehandlowe przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków — czytamy na Wprost.pl

Cóż z tego, skoro osoby te będą mogły pomagać przedsiębiorcy, ale… nieodpłatnie i to nawet w przypadku, jeżeli na co dzień są zatrudnione w sklepie i w dni powszednie oraz soboty wynagrodzenie dostają. Oczywistym jest jednak, że będzie tu dochodzić do masowego łamania prawa i wynagrodzenie pomocni dostanie “pod stołem”.

Listonosz lub kurier przyjdzie także w weekendListonosz lub kurier przyjdzie także w weekendMartyna Kowalska

Ustawa wejdzie w życie 1 lutego, a za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi grzywna od 1000 zł do 100 tys. zł. Jeśli sprzedawca mimo wszystko nadal będzie otwierał swój sklep, może trafić za kratki.

Niedziele handlowe w 2022

Kiedy ustawa wejdzie w życie, sprzedawcy będą musieli pogodzić się z tym, że ich sklepy będą rzeczywiście zamknięte. Sprawdźmy zatem, w które niedziele 2022 zakupy będziemy mogli zrobić:

Będą to:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia

Na naszym fanpage opublikowaliśmy kalendarz “Niedziele handlowe 2022”. Możesz go pobrać lub udostępnić na swoim profilu, by mieć go pod ręką.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!