Dni wolne od pracy 2022. Zaplanuj urlop

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Aż 113 dni w 2022 roku będzie wolnych od pracy. Do tego przysługujący urlop. Jak dobrze zaplanujesz wolne, możesz mieć kilka długich weekendów w zbliżającym się roku.

Dni wolne od pracy 2022. Zaplanuj urlop
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 23 grudnia 2021

Zaplanuj wolne na 2022

Jeśli planujesz wolne na cały rok końcem starego roku lub na początku nowego, to podpowiemy Ci już teraz, jak zrobić to z głową. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie dni wolnych na 2022 rok. Co zrobić, żeby przedłużyć wypoczynek i czas z daleka od pracy. Jak zaplanować wycieczki rodzinne, podróże, czy po prostu oddać się słodkiemu lenistwu.

Jakie dni są ustawowo wolne od pracy?

W 2022 roku dni wolnych od pracy będzie aż 113, z czego 13 dni to święta. Należy jednak pamiętać, że niektóre święta wypadają w soboty lub niedziele. Mimo tego w 2022 roku będziemy mieli przynajmniej kilka okazji do tego, by zaplanować długi weekend. 

Niedziele handlowe 2022. Koniec samowolki sprzedawców. Kary będą wysokieNiedziele handlowe 2022. Koniec samowolki sprzedawców. Kary będą wysokieMonika Świetlińska

Po Nowym Roku, czyli pierwszym wolnym od pracy dniu w roku, kolejnym dniem ustawowo wolnym od pracy jest niedziela, a później Święto Trzech Króli.

Jak pod względem świąt wyglądają przyszłe miesiące? 

Lista dni ustawowo wolnych od pracy w 2022 roku: 

 • 1 stycznia – Nowy Rok (sobota),

 • 6 stycznia – Trzech Króli (czwartek),

 • 17 — 18 kwietnia – Wielkanoc (niedziela, poniedziałek),

 • 1 maja – Święto Pracy (niedziela),

 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (wtorek),

 • 5 czerwca – Zielone Świątki (niedziela),

 • 16 czerwca – Boże Ciało (czwartek),

 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (poniedziałek),

 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (wtorek),

 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (piątek),

 • 25 — 26 grudnia – Boże Narodzenie (niedziela, poniedziałek).

Jak przedłużyć sobie weekend?

Pierwsza okazja będzie tuż po Nowym Roku. 6 stycznia wypada w czwartek i jeśli weźmiesz urlop na 7 stycznia, zyskasz 4 dni wolnego. Podpowiadamy, że 1 stycznia (sobota) jest do odbioru, więc 7 stycznia możesz odpocząć bez utraty dnia z puli urlopów.

Czy można zmienić plan urlopów?Czy można zmienić plan urlopów?Michał Górecki

Luty I marzec nie będą rozpieszczać, ale za to kwiecień przy jednym dniu urlopu przy okazji świąt wielkanocnych da nam 4 dni odpoczynku, tj. 15 — 18 kwietnia.

Już w maju będzie kolejna okazja i to na 8!!! dniowy urlop. Jeśli weźmiemy wolne na dni: 2, 4, 5 i 6 maja, nasz weekend majowy trwać będzie ponad tydzień. 

Na kolejną dawkę słodkiego lenistwa nie będziemy czekać długo bo okazja nadarzy się już w czerwcu. 16 czerwca wypada Boże Ciało  jest to czwartek. Jeśli weźmiemy urlop na piątek, mamy kolejny długi weekend.

Nieco inaczej wygląda długi sierpniowy weekend. Przy urlopie w piątek, 12 sierpnia, zyskamy cztery dni wolnego, ponieważ poniedziałek 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Czy można zmusić pracownika do urlopu?Czy można zmusić pracownika do urlopu?Jan Wróblewski

Przedostatni długi weekend będzie przypadał na przełom października i listopada. Jeden dzień urlopu, tzn. 31 października (poniedziałek) da nam znów kilka dni odpoczynku — od 29 października do 1 listopada (wtorek).

Rok 2022 zamkniemy weekendem bożonarodzeniowym. Jeden dzień urlopu na 23 grudnia, w piątek, przyniesie nam 4 dni wolnego — do poniedziałku 26 grudnia. Sylwester wypada w sobotę.

Czy za święto, które przypada w niedzielę, należy się inny dzień wolny od pracy?

Z kalendarza wynika, że aż 4 święta w 2022 roku, a podobnie było w tym, przypadają w niedzielę. W związku z tym warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami pracownicy nie otrzymują dodatkowego dnia wolnego za święto, które przypada w ten dzień tygodnia. 

Dzień wolny w innym terminie, można natomiast otrzymać za święto, które przypada w sobotę. W 2022 roku będzie to tylko jeden dzień — do odbioru będziemy mieć 1 stycznia.

Na naszym fanpage dostępny jest kalendarz "Święta i długie weekendy 2022". Będzie można go pobrać lub udostępnić na swoim profilu, by mieć go pod ręką.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!