fb

Organizatorzy nielegalnego przerzutu migrantów aresztowani

Do aresztu trafili organizatorzy nielegalnego przewozu osób spod polsko-białoruskiej granicy do Niemiec. Oprócz zarzutu organizowania nielegalnego przekraczania granicy, pojawiły się również zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 42 osób.

Organizatorzy nielegalnego przerzutu migrantów aresztowani
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 grudnia 2021

Kobieta przewoziła 42 migrantów

Wszystko zaczęło się od zatrzymania w Lubiczu koło Torunia samochodu, w którym znajdowało się 42 Irakijczyków. Migranci wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę RP. Za kierownicą samochodu siedziała 38-letnia kobieta. Już usłyszała zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia czterdziestu dwóch osób, pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy RP wbrew przepisom ustawy oraz czerpania korzyści majątkowej w umożliwieniu i ułatwianiu cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terenie Polski i została aresztowana” – informuje policja, opierając się na komunikacie Prokuratury Okręgowej w Toruniu. 

Organizator przemytu ludzi zatrzymany

Policjanci pracujący nad tą sprawą wytypowali kolejną osobę, która w ocenie funkcjonariuszy mogła mieć związek z organizacją nielegalnego procederu. Jest nią mieszkaniec Gdańska Bogdan B., którego zatrzymano na polecenie prokuratury. 

Wśród zarzutów postawionych przez śledczych znalazł się m.in. udział od 24.10 do 1.12.2021 w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej działanie polegało na osiąganiu korzyści majątkowej z organizacji przekraczania granicy RP wbrew przepisom,oraz transport nielegalnych migrantów z granicy polsko-białoruskiej na granicę Polski i Republiki Federalnej Niemiec. Gdańszczanin miał kierować grupą czterech osób zaangażowanych w proceder transportu migrantów na zachód. 

Ogromna skala przemytu ludzi

Tylko w tej sprawie okazało się, że członkowie wspominanej grupy zorganizowali nielegalne przekroczenia granicy oraz transport na terenie RP co najmniej 61 migrantom. Podejrzany skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator, powołując się na obawę matactwa oraz grożącą mu surową karę, skierował do Sądu Rejonowego w Toruniu wniosek o aresztowanie na okres 3 miesięcy. Jednocześnie, na poczet grożącej podejrzanemu grzywnie zastosował wobec niego zajęcie samochodu osobowego” – informuje policja z woj. kujawsko-pomorskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!