Organizatorzy nielegalnego przerzutu migrantów aresztowani

Do aresztu trafili organizatorzy nielegalnego przewozu osób spod polsko-białoruskiej granicy do Niemiec. Oprócz zarzutu organizowania nielegalnego przekraczania granicy, pojawiły się również zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 42 osób.

Organizatorzy nielegalnego przerzutu migrantów aresztowani
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 grudnia 2021

Kobieta przewoziła 42 migrantów

Wszystko zaczęło się od zatrzymania w Lubiczu koło Torunia samochodu, w którym znajdowało się 42 Irakijczyków. Migranci wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę RP. Za kierownicą samochodu siedziała 38-letnia kobieta. Już usłyszała zarzuty narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia czterdziestu dwóch osób, pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy RP wbrew przepisom ustawy oraz czerpania korzyści majątkowej w umożliwieniu i ułatwianiu cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terenie Polski i została aresztowana” – informuje policja, opierając się na komunikacie Prokuratury Okręgowej w Toruniu. 

Organizator przemytu ludzi zatrzymany

Policjanci pracujący nad tą sprawą wytypowali kolejną osobę, która w ocenie funkcjonariuszy mogła mieć związek z organizacją nielegalnego procederu. Jest nią mieszkaniec Gdańska Bogdan B., którego zatrzymano na polecenie prokuratury. 

Wśród zarzutów postawionych przez śledczych znalazł się m.in. udział od 24.10 do 1.12.2021 w zorganizowanej grupie przestępczej. Jej działanie polegało na osiąganiu korzyści majątkowej z organizacji przekraczania granicy RP wbrew przepisom,oraz transport nielegalnych migrantów z granicy polsko-białoruskiej na granicę Polski i Republiki Federalnej Niemiec. Gdańszczanin miał kierować grupą czterech osób zaangażowanych w proceder transportu migrantów na zachód. 

Ogromna skala przemytu ludzi

Tylko w tej sprawie okazało się, że członkowie wspominanej grupy zorganizowali nielegalne przekroczenia granicy oraz transport na terenie RP co najmniej 61 migrantom. Podejrzany skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator, powołując się na obawę matactwa oraz grożącą mu surową karę, skierował do Sądu Rejonowego w Toruniu wniosek o aresztowanie na okres 3 miesięcy. Jednocześnie, na poczet grożącej podejrzanemu grzywnie zastosował wobec niego zajęcie samochodu osobowego” – informuje policja z woj. kujawsko-pomorskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!