Plaga fałszywych faktur. Kolejne oszustwa podatkowe na 9 mln złotych

Nie ma tygodnia, by media nie informowały o zatrzymaniach osób związanych z obrotem fałszywymi fakturami. Kilka dni temu Krajowa Administracja Skarbowa wykryła kolejne oszustwa na ponad 9 milionów złotych.

Plaga fałszywych faktur. Kolejne oszustwa podatkowe na 9 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 grudnia 2021

Kolejna wpadka fałszerzy faktur

Gdyby przeanalizować informacje prasowe z mijającego 2021 roku, które powstały w Krajowej Administracji Skarbowej, okazałoby się, że dość znaczna część z nich dotyczy zatrzymań związanych z działalnością oszustów wystawiających fikcyjne faktury. 

Zazwyczaj mówimy o kwotach idących w miliony złotych. Tak było również kilka dni temu w województwie lubuskim. Tamtejsza KAS zidentyfikowała oszustwa na przeszło 9 mln złotych. 

Kontrola KAS w okolicach Zielonej Góry

W połowie grudnia aż 30 funkcjonariuszy oraz pracowników Krajowej Administracji Skarbowej z województwa lubuskiego przeprowadziło dokładną kontrolę w ośmiu różnych miejscach na terenie Zielonej Góry oraz pobliskiej Nowej Soli. 

Na celowniku fiskusa znalazły się bowiem firmy podejrzane o wystawianie fikcyjnych faktur oraz biura rachunkowe, które obsługiwały te podmioty. Zabezpieczono m.in. pełną dokumentację papierową oraz dane zgromadzone na dyskach komputerowych. 

Dwie firmy i milionowa blokada na rachunkach bankowych. Jak działa STIR?Dwie firmy i milionowa blokada na rachunkach bankowych. Jak działa STIR?Michał Górecki

STIR wykrywa lewe faktury

W tym przypadku udało się ustalić, że podmioty te wystawiały lewe faktury za usługi, których w rzeczywistości nie było. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu STIR (System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej), decyzją Szefa KAS, na rachunkach bankowych firm zablokowano ponad 6 mln zł. Oprócz postępowania karnoskarbowego, wszczęte zostały kontrole celno-skarbowe. Sprawcom grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 12 lat” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach Krajowej Administracji Skarbowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!