Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Chroni ono wszystkich na drodze – jeżeli tylko wyrządzimy szkody, towarzystwo pokrywa odszkodowanie. Warto wiedzieć, że brak OC wiąże się z dość dużymi karami finansowymi. Jeśli Twoja polisa powoli wygasa, musisz opłacić ją na dalszy okres. Pytanie jednak, co sprawia, że właśnie to ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 22 grudnia 2021

Czym jest ubezpieczenie OC?

OC to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest obowiązkowe, a jego zakres i warunki są zawarte w Ustawie. Warto wiedzieć, że brak posiadanego OC wiąże się z karami finansowymi. Kilkanaście dni spóźnienia z polisą często oznacza nawet kilka tysięcy złotych dodatkowego wydatku. O ubezpieczeniu po prostu trzeba pamiętać – OC to obowiązek każdego kierowcy.

Polisa działa, kiedy podczas zdarzenia drogowego wyrządzisz szkody. Chodzi tutaj zarówno o mienie osobiste, jak i publiczne. Ubezpieczalnia wypłaca odszkodowanie. OC jest tak ważne, ponieważ chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego – dodatkowo mienie także jest zabezpieczone. Polisa umożliwia przede wszystkim szybkie odzyskanie strat przez poszkodowane osoby. Jej wykupienie to obowiązek, a zakres można znaleźć w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych.

Należy mieć na uwadze, że to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Tylko OC musi posiadać każdy kierowca – AC, Assistance czy też NNW to dobrowolne usługi. Warto pamiętać, że ceny OC różnią się między towarzystwami ubezpieczeniowymi, najlepiej porównać wiele ofert przed wyborem najlepszej, albo skorzystać z kalkulatora.

Dlaczego OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy?

Sprawca zdarzenia drogowego nie zawsze jest w stanie opłacić wszystkie szkody, które wyrządził. Często kwota może być naprawdę duża – lepiej więc polegać na towarzystwie ubezpieczeniowym. OC chroni poszkodowanych przed utratą swojego mienia. Dodatkowo zabezpiecza sprawcę przed ewentualnymi, zbyt dużymi kosztami. Nałożenie kar za brak polisy OC oraz zawarcie jej warunków w Ustawie gwarantuje duży komfort i chroni każdego uczestnika zdarzenia.

Warto również wiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie upraszcza wiele kwestii. Między innymi powoduje to mniej sporów. Sprawca zwykle jest znacznie szybciej wyznaczany, nie ma większych problemów z policją lub sądem prócz skrajnych przypadków. Każdy uczestnik ruchu drogowego posiada OC – nie trzeba więc spierać się o to, kto spowodował dany wypadek. Zawsze straty zostaną pokryte z polisy sprawcy. Niestety kary muszą być już opłacone samodzielnie.

OC to po prostu ogromne ułatwienie dla kraju oraz samego kierowcy. W ten sposób to nie na sprawcy pozostaje odpowiedzialność finansowa za szkody, które wyrządził. Sama cena polisy OC jest zawsze dość przystępna – można ją również na wiele sposobów obniżyć. To nieduży wydatek, który oczywiście jest koniecznością oraz zdecydowanie będzie przydatny w wielu sytuacjach.

porowneo

Podsumowanie

porowneo

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem i trzeba je wykupić. Ceny są przystępne, jednak nie dla każdego. Najbardziej cierpią tutaj młodzi kierowcy – składki mogą być nawet dwukrotnie wyższe od doświadczonego właściciela samochodu. Istnieje jednak wiele sposobów na obniżenie ceny – najlepszym z nich jest korzystanie z kalkulatora OC, o czym przekonało się już wielu kierowców!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!