Opieka wytchnieniowa 2022

Około 40 mln złotych trafi na opiekę wytchnieniową w 2022 roku – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na czym polega tego typu wsparcie. Na czym polega taka opieka?

Opieka wytchnieniowa 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 grudnia 2021

Czym jest opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa jest istotnym elementem wspierającym nie tyle samych niepełnosprawnych, ale ich rodziny. Chodzi o stworzenie możliwości pomocy i odciążenia, poprzez wsparcie w codziennych obowiązkach. Opieka nad wieloma osobami niepełnosprawnymi wymaga zaangażowania 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę.

Dzięki opiece wytchnieniowej, można zapewnić osobom opiekującym się chorymi chwilę dla siebie, odpoczynek, oderwanie od codziennej, ciężkiej służby. „Wiemy, że codzienna opieka nad osobą zależną to ogromne wyzwanie i wyrzeczenie, wychodzimy naprzeciw potrzebom tej grupy osób” – powidziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?Anna Malinowska

Pieniądze na opiekę wytchnieniową

W ramach przewidzianej na 2022 rok, kolejnej edycji programu "Opieka wytchnieniowa dla członków rodziny lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami", rząd już zaakceptował oferty na łączną kwotę 40.224.426,30 zł. Dzięki tej sumie możliwe będzie wsparcie członków rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Więcej opieki wytchnieniowej

Program sprawdza się w wielu sytuacjach. Często angażuje bardzo mocno całe społeczności oraz wolontariuszy. Coraz więcej osób korzysta z doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej. Jak pokazuje doświadczenie, przydaje się w wielu sytuacjach. Np. wtedy, kiedy sam opiekun musi powalczyć o swoje zdrowie, zrobić badania lub przejść zabieg. 

Na realizację programu w 2022 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło kwotę 60 mln zł. Są więc środki na kolejne działania w tym obszarze. - Już wkrótce ogłosimy nabór uzupełniający w ramach programu Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Nabór uzupełniający będzie skierowany do tych podmiotów, które prowadziły już  w roku 2021 usługi opieki  wytchnieniowej, ale nie uzyskały środków w pierwszym naborze ze względu  na nieprawidłowo złożone wnioski – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!