Ta decyzja zdenerwuje zaszczepionych. Paszporty covidowe będą ważne krócej?

Krótsza ważność paszportów covidowych, oficjalnie nazywanych Unijnymi Certyfikatami COVID-19 ma zachęcić do… szczepienia dawką przypominającą. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie Brukseli, już niebawem termin ważności tych dokumentów będzie znacząco skrócony!

Ta decyzja zdenerwuje zaszczepionych. Paszporty covidowe będą ważne krócej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 grudnia 2021

Ważność certyfikatów COVID

Komisja Europejska chce skrócenia ważności paszportów covidowych o… 4 miesiące! Zmiana ma wejść w życie od początku lutego 2022 roku i ma dotyczyć wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Taki obrót spraw mogą jednak zablokować rządy państw członkowskich lub europarlament. Zdaniem urzędników w Brukseli poparcie dla tego projektu jest w zasadzie zapewnione.

To oznacza, że ważność certyfikatów COVID zamiast 12 miesięcy będzie wynosiła jedynie 9 miesięcy. Przeciwnicy tej decyzji już mówią o niepotrzebnym zamieszaniu i zmianie zasad „w trakcie gry”. 

Bałagan z certyfikatami covidowymi. Ministerstwo wstrzymuje wydawanie!Bałagan z certyfikatami covidowymi. Ministerstwo wstrzymuje wydawanie!Michał Górecki

Dlaczego KE chce skracać ważność paszportów covidowych?

Powodem skrócenia ważności paszportów covidowych ma być… zachęcanie do przyjęcia dawki przypominającej, która powinna być podana po pół roku. Zdaniem KE zmiany umożliwią harmonizację przepisów w całej wspólnocie. Pierwsze głosy w tej sprawie ze strony Brukseli pojawiały się już na przełomie listopada i grudnia. Teraz najwyraźniej pomysł nabiera tempa oraz zyskuje zwolenników w UE. 

Zamieszanie z certyfikatami COVID-19

Na początku grudnia pisaliśmy w Dzienniku Prawnym o zamieszaniu wokół certyfikatów w przypadku osób, które przyjęły dawkę dodatkową, a wcześniej były zaszczepione preparatem jednodawkowym Johnson&Johnson. Okazywało się, że ich dokumenty… traciły ważność. Boleśnie przekonali się o tym m.in. podróżujący do Francji, którzy mimo zaszczepienia, nie mogli wejść do restauracji. Sprawę ostatecznie musiało wyjaśnić ministerstwo zdrowia, które zdecydowała, że zaszczepieni, którzy mogą mieć problem z cyfrowym dokumentem, otrzymają dwa certyfikaty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!