Bez paszportu covidowego ksiądz nie przyjdzie po kolędzie. Chyba, że...

Tradycją świąteczną są coroczne wizyty duszpasterskie. Ksiądz odwiedza rodziny ze swojej parafii nie tylko po to, by wspólnie się modlić, ale również by być bliżej ich spraw, wesprzeć. Pandemia mocno to ograniczyła. Spotkań “po kolędzie” co do zasady nie będzie. Jeśli jednak parafianie ich potrzebują, muszą zgłosić ten fakt.

Bez paszportu covidowego ksiądz nie przyjdzie po kolędzie. Chyba, że...
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 grudnia 2021

Bez wytycznych co do wizyt duszpasterskich

W tym roku Episkopat nie wydał zaleceń co do tego, jak miałyby wyglądać wizyty duszpasterskie, na które wielu Polaków czeka. 

W roku ubiegłym już końcówką listopada wiedzieliśmy że ze względu na sytuację epidemiologiczną zostały one albo odwołane, albo przesunięte na późniejszy czas albo odbędą się w zmienionej formie — wszystko zależało od biskupa danej diecezji i sytuacji panującej na danym terenie. Wiele parafii zdecydowało, że zamiast odwiedzin odbędzie się msza św. 

Wsparcie dla organizacji pozarządowych w czasie pandemiiWsparcie dla organizacji pozarządowych w czasie pandemiiMartyna Kowalska

W tym roku decyzja o tym, w jakiej formie księża spotkają się z parafianami jest w rękach proboszczów i rad parafialnych — w większości przypadków. Tak jak rok temu, nie ma ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii, nie wydano żadnych nowych rozporządzeń, w ramach których kolęda nie mogłaby zostać zorganizowana.

Czy to już segregacja księży?

Biskup Elbląski, jako jeden z nielicznych, zdecydował na wprowadzenie wytycznych dla księży, jak miałaby wyglądać tegoroczna kolęda na terenie kurii elbląskiej.

W ośmiu punktach zapowiedział, w jakim kształcie odbędzie się tam “kolęda 2021/2022”.

“Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza“ — czytamy w punkcie piątym.

Biskup Elbląski, jako jeden z nielicznych, zdecydował na wprowadzenie wytycznych dla księży, jak miałaby wyglądać tegoroczna kolęda na terenie kurii elbląskiej.

Czy można sobie kupić relikwie świętych?Czy można sobie kupić relikwie świętych?Dorota Kraskowska

- Nasz ksiądz jest bliski naszej rodzinie, odwiedzał nas co roku, czekamy na niego zawsze. Wiem jednak, że nie zaszczepił się, bo miał przeciwwskazania. Czy z tego powodu może być skreślony, bo nie ma certyfikatu covidowego? — pyta nas Czytelniczka. 

Zapytaliśmy o zdanie jednego z księży spoza kurii elbląskiej. — By skomentować te zasady nie potrzeba kilku zdań, Wystarczy jedno — Dramat! - powiedział nam duchowny, który chciał pozostać anonimowy.

Jakie jeszcze wytyczne na czas “kolędy”?

    • Księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie.
    • Parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy jeśli czują się zagrożeni zakażeniem.
      • Odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk).
        • Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.
          • Dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można zorganizować mszę św. w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin.
            • Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zerwanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami.
              • W kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa.

                Problem kościołów i związków wyznaniowych. Przez RODO nie da się wykonać sakramentów.Problem kościołów i związków wyznaniowych. Przez RODO nie da się wykonać sakramentów.Michał Górecki

                Wytyczne wprowadził ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski.

                Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
                Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

                Security Magazine

                Czy ten artykuł był przydatny?

                Newsletter

                Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!