Rząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekach

Rząd szuka rozwiązań w związku z ogromnym wzrostem zakażeń koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek (21.01) skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni. Z kolei w aptekach mają być przeprowadzane testy na obecność koronawirusa.

Rząd skraca kwarantannę i wprowadza testy w aptekach
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 21 stycznia 2022

Rekordy zakażeń COVID-19

Rząd oficjalnie ogłasza rozpoczęcie piątej fali i swoją strategię walki z omikronem. W piątek, 21 stycznia padł rekord zachorowań od początku pandemii, dochodząc do poziomu 36 665 przypadków. 

Minister zdrowia ocenia że to dopiero początek. Najbardziej optymistyczne scenariusze zakładają dzienną liczbę zachorowań około 50 tysięcy przypadków. „Widziałem prognozy, w których pojawia się nawet 100 tysięcy dziennie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ta fala będzie miała odmienną specyfikę. Znacznie większy odsetek się zakazi, co nie oznacza, że te przebiegi choroby będą miały ciężki charakter”- dodał minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wysyła urzędników na pracę zdalnąMinister zdrowia wysyła urzędników na pracę zdalnąMichał Górecki

Krótsza kwarantanna 

Okres przebywania na kwarantannie skrócony zostanie do siedmiu dni. Przypomnijmy do tej pory czas ten wynosił 10 dni. Rząd wpisuje się tym samym w tendencje stosowane w wielu krajach świata. 

Np. w Czechach dla osób, które nie mają objawów COVID-19, kwarantanna trwa obecnie pięć dni, wcześniej wynosiła ona u naszych sąsiadów aż dwa tygodnie. Kwarantannę skróciły także władze federalne w USA. Obecnie za oceanem trwa ona pięć dni, a nie dziesięć jak jeszcze kilka tygodni temu. Okres zakażenia jest coraz krótszy, dlatego zdecydowaliśmy się skrócić kwarantannę, by dopasować się do specyfiki piątej fali” – powiedział Adam Niedzielski. 

Zmieni się także system opieki nad pacjentem na poziomie Podstawowej Opieki Medycznej.„W tej fali ta opieka pozaszpitalna musi być zdecydowanie silniejsza, zintensyfikowana, co oznacza większy wysiłek dla POZ w przypadku pacjenta, który jeszcze nie trafił do szpitala, a potrzebuje konsultacji medycznej. Pacjenci powyżej 60. roku życia muszą być zbadani w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. POZ musi być na to gotowy – wynika z zapowiedzi szefa resortu zdrowia.

Testy w aptekach

Osoby, które będą chciały sprawdzić, czy nie są zakażone koronawirusem będą mogły przetestować się testem antygenowym wykonywanym w aptekach. W ten sposób testem antygenowym, każdy będzie mógł szybko zidentyfikować, czy jest zakażony. Testy będą prowadzone w aptekach, które są przygotowane infrastrukturalnie. Te apteki, które dziś prowadzą szczepienia, są odpowiednio przygotowane i to naturalni kandydaci do przeprowadzania tego typu testów antygenowych” – powiedział Niedzielski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!