Fundusz Kompensacyjny Szczepień – od kiedy można składać wnioski?
Hospitalizacja z powodu powikłań po szczepieniu oraz wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego i związana z nim obserwacja na SOR – to niektóre warunki, które umożliwiają wnioskowanie o świadczenie kompensacyjne. Od kiedy można składać wnioski, których adresatem jest Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych?

- Martyna Kowalska
- /
- 19 stycznia 2022
Kiedy wchodzi w życie ustawa powołująca Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych?
Długo oczekiwana ustawa, która powołuje do życia Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych została opublikowana już w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z harmonogramem ma wejść w życie 27 stycznia 2022 roku. Same wnioski do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczeń kompensacyjnych będzie można składać nieco później, od 12 lutego 2022 roku.
Kiedy świadczenie kompensacyjne jest możliwe?
Pamiętajmy, że ustawa powołująca do życia Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa w odniesieniu do powikłań, które wystąpiły rownież wcześniej. „Przypominam, że ustawa będzie działała wstecz, co oznacza, że obejmuje szczepienia przeciw COVID-19 wykonane począwszy od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku” – powiedział cytowany w komunikacie Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Aby zakwalifikować się do świadczenia kompensacyjnego konieczne jest spełnienie jasno określonych warunków. Podstawowym jest wystąpienie niepożądanego działania wymienionego w Charakterystyce Podmiotu Leczniczego, które wiązało się: albo z hospitalizacją przez minimum 14 dni, albo wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, który spowodował konieczność obserwacji na SOR, Izbie Przyjęć lub pobytu w szpitalu.
Polska szczepi obcokrajowców dawką przypominającąMikołaj Frączak
Odpowiedzialność związana z zastosowaniem szczepionek
Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta „Fundusz Kompensacyjny rozszerza dotychczasową odpowiedzialność związaną z zastosowaniem szczepionek. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł, na co składa się kwota uzależniona od stopnia dolegliwości działania niepożądanego (przede wszystkim długości pobytu w szpitalu) oraz zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które poniósł pacjent”.
Czy za wniosek o świadczenie kompensacyjne trzeba zapłacić?
Niestety, osoba, która składa wniosek o świadczenie kompensacyjne musi zapłacić 200 złotych. Kwota ta będzie zwrócona, jeśli świadczenie faktycznie zostanie przyznane, lub kiedy wniosek zostanie pozostawiony bez rozpoznania. Tak samo będzie w przypadku odmowy wszczęcia postępowania.
Opłata od wniosku
Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego podlega opłacie w wysokości 200 zł. Opłata od wniosku zostanie zwrócona w przypadku przyznania świadczenia kompensacyjnego, ale też w sytuacji, kiedy Rzecznik pozostawi wniosek bez rozpoznania lub odmówi wszczęcia postępowania. Opłata nie będzie zwrócona tylko wtedy, kiedy zapadnie decyzja negatywna. Osoby których nie stać na wniesienie opłaty, będą mogły być z niej zwolnione, jednak wymaga to wniesienia odrębnego wniosku.
Więcej na temat Funduszu Kompensacyjnego można przeczytać na stronie Rzecznika Praw Pacjenta. To właśnie tam do 10 lutego zostanie opublikowany wzór wniosku, jaki będzie obowiązywał pacjentów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.