Polska szczepi obcokrajowców dawką przypominającą

Legalnie przebywający w Polsce obcokrajowiec może się zaszczepić dawką przypominającą preparatu przeciw COVID-19. Wystarczy tylko, że posiada Unijny Certyfikat COVID-19 wydany w dowolnym języku. Dokument jest skonstruowany w taki sposób, że nie jest konieczna wizyta u tłumacza przysięgłego. 

Polska szczepi obcokrajowców dawką przypominającą
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 grudnia 2021

Czy cudzoziemiec nieposiadający numeru PESEL może się zaszczepić?

Taka osoba musi zgłosić się do lekarza POZ, który wystawi na konkretne nazwisko e-skierowanie na szczepienie. Zamiast numeru PESEL może wybrać opcję „inny identyfikator” i wpisać na przykład numer paszportu, czy innego dokumentu, którym posługuje się obcokrajowiec. 

Jak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineJak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineAnna Malinowska

E-skierowanie dla cudzoziemca

Poprawnie wystawione e-skierowanie uprawnia do rejestracji na szczepienie. Do wyboru jest jedna z trzech ścieżek. Pierwsza z nich to standardowa rozmowa telefoniczna pod numerem telefonu 989. Drugą możliwością jest rejestracja SMS poprzez wysłanie wiadomości „SzczepimySie” na numer +48664908556. Trzecia opcja to rejestracja w wybranym przez siebie punkcie szczepień. 

W przypadku chęci zaszczepienia dawką przypominającą, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości oraz Certyfikatu COVID w formie kodu QR. Tego typu dokument nie wymaga tłumaczenia przysięgłego. Jest on traktowany w ten sam sposób, niezależnie od tego w jakim języku lub kraju UE został on pierwotnie wystawiony.

Warto pamiętać, że kwestionariusze służące do kwalifikacji pacjentów dostępne są nie tylko po polsku, ale także po angielsku i rosyjsku. 

Czy cudzoziemiec może przyjąć drugą dawkę w Polsce?

Jak wyjaśniono na rządowym portalu pacjent.gov.pl - „cudzoziemiec może też przyjąć drugie szczepienie w Polsce, kiedy pierwszą dawkę podano mu w innym kraju. Należy jednak wcześniej uzupełnić informację o tym szczepieniu w polskim systemie – w przeciwnym razie dawka ta będzie traktowana przez stronę polską jako pierwsza”. To ważne, bowiem w przeciwnym razie mogą pojawić się niepotrzebne nieporozumienia. Choćby dlatego, warto dokładnie przedstawić swoją historię szczepienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!