Polska szczepi obcokrajowców dawką przypominającą

Legalnie przebywający w Polsce obcokrajowiec może się zaszczepić dawką przypominającą preparatu przeciw COVID-19. Wystarczy tylko, że posiada Unijny Certyfikat COVID-19 wydany w dowolnym języku. Dokument jest skonstruowany w taki sposób, że nie jest konieczna wizyta u tłumacza przysięgłego. 

Polska szczepi obcokrajowców dawką przypominającą
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 grudnia 2021

Czy cudzoziemiec nieposiadający numeru PESEL może się zaszczepić?

Taka osoba musi zgłosić się do lekarza POZ, który wystawi na konkretne nazwisko e-skierowanie na szczepienie. Zamiast numeru PESEL może wybrać opcję „inny identyfikator” i wpisać na przykład numer paszportu, czy innego dokumentu, którym posługuje się obcokrajowiec. 

Jak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineJak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineAnna Malinowska

E-skierowanie dla cudzoziemca

Poprawnie wystawione e-skierowanie uprawnia do rejestracji na szczepienie. Do wyboru jest jedna z trzech ścieżek. Pierwsza z nich to standardowa rozmowa telefoniczna pod numerem telefonu 989. Drugą możliwością jest rejestracja SMS poprzez wysłanie wiadomości „SzczepimySie” na numer +48664908556. Trzecia opcja to rejestracja w wybranym przez siebie punkcie szczepień. 

W przypadku chęci zaszczepienia dawką przypominającą, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości oraz Certyfikatu COVID w formie kodu QR. Tego typu dokument nie wymaga tłumaczenia przysięgłego. Jest on traktowany w ten sam sposób, niezależnie od tego w jakim języku lub kraju UE został on pierwotnie wystawiony.

Warto pamiętać, że kwestionariusze służące do kwalifikacji pacjentów dostępne są nie tylko po polsku, ale także po angielsku i rosyjsku. 

Czy cudzoziemiec może przyjąć drugą dawkę w Polsce?

Jak wyjaśniono na rządowym portalu pacjent.gov.pl - „cudzoziemiec może też przyjąć drugie szczepienie w Polsce, kiedy pierwszą dawkę podano mu w innym kraju. Należy jednak wcześniej uzupełnić informację o tym szczepieniu w polskim systemie – w przeciwnym razie dawka ta będzie traktowana przez stronę polską jako pierwsza”. To ważne, bowiem w przeciwnym razie mogą pojawić się niepotrzebne nieporozumienia. Choćby dlatego, warto dokładnie przedstawić swoją historię szczepienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!