Polska szczepi obcokrajowców dawką przypominającą
Legalnie przebywający w Polsce obcokrajowiec może się zaszczepić dawką przypominającą preparatu przeciw COVID-19. Wystarczy tylko, że posiada Unijny Certyfikat COVID-19 wydany w dowolnym języku. Dokument jest skonstruowany w taki sposób, że nie jest konieczna wizyta u tłumacza przysięgłego.
- Mikołaj Frączak
- /
- 28 grudnia 2021
Czy cudzoziemiec nieposiadający numeru PESEL może się zaszczepić?
Taka osoba musi zgłosić się do lekarza POZ, który wystawi na konkretne nazwisko e-skierowanie na szczepienie. Zamiast numeru PESEL może wybrać opcję „inny identyfikator” i wpisać na przykład numer paszportu, czy innego dokumentu, którym posługuje się obcokrajowiec.
Jak uprościć formalności przed szczepieniem? Formularz onlineAnna Malinowska
E-skierowanie dla cudzoziemca
Poprawnie wystawione e-skierowanie uprawnia do rejestracji na szczepienie. Do wyboru jest jedna z trzech ścieżek. Pierwsza z nich to standardowa rozmowa telefoniczna pod numerem telefonu 989. Drugą możliwością jest rejestracja SMS poprzez wysłanie wiadomości „SzczepimySie” na numer +48664908556. Trzecia opcja to rejestracja w wybranym przez siebie punkcie szczepień.
W przypadku chęci zaszczepienia dawką przypominającą, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości oraz Certyfikatu COVID w formie kodu QR. Tego typu dokument nie wymaga tłumaczenia przysięgłego. Jest on traktowany w ten sam sposób, niezależnie od tego w jakim języku lub kraju UE został on pierwotnie wystawiony.
Warto pamiętać, że kwestionariusze służące do kwalifikacji pacjentów dostępne są nie tylko po polsku, ale także po angielsku i rosyjsku.
Czy cudzoziemiec może przyjąć drugą dawkę w Polsce?
Jak wyjaśniono na rządowym portalu pacjent.gov.pl - „cudzoziemiec może też przyjąć drugie szczepienie w Polsce, kiedy pierwszą dawkę podano mu w innym kraju. Należy jednak wcześniej uzupełnić informację o tym szczepieniu w polskim systemie – w przeciwnym razie dawka ta będzie traktowana przez stronę polską jako pierwsza”. To ważne, bowiem w przeciwnym razie mogą pojawić się niepotrzebne nieporozumienia. Choćby dlatego, warto dokładnie przedstawić swoją historię szczepienia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.