Decyzja zapadła. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona!

Potwierdziły się doniesienia, o których pisaliśmy tuż przed Bożym Narodzeniem. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona. Oficjalnie poinformował o tym resort zdrowia.

Decyzja zapadła. Ważność paszportów covidowych będzie skrócona!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 stycznia 2022

Certyfikaty covidowe będą ważne krócej

O planach skrócenia ważności certyfikatów covidowych, nazywanych także „paszportami” pisaliśmy m.in. w tym artykule w Dzienniku Prawnym. Teraz wiadomo, że ten pomysł wejdzie w życie i to już od początku lutego. Zasadnicza zmiana będzie polegała na tym, że ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) po schemacie podstawowym, nie będzie trwała pełnego roku, ale jedynie 270 dni, czyli dziewięć miesięcy.

Przypomnijmy – o schemacie podstawowym mówimy w przypadku dwóch pierwszych dawek preparatów Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz pierwszego podania szczepionki Johnson&Johnson. 

Ważność certyfikatu COVID po dawce dodatkowej uzupełniającej

W przypadku dawki dodatkowej od 31 grudnia 2021 UCC wydawany jest na okres 360 dni, licząc od dnia przyjęcia zastrzyku. Od 1 lutego 2022 roku, ten okres zostanie również skrócony do 270 dni, począwszy od daty dodatkowego szczepienia. 

Warto pamiętać, że dawka dodatkowa podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony)”

Ważność certyfikatu COVID po dawce przypominającej

W przypadku dawki przypominającej, od 1 lutego 2022 roku certyfikaty będą również będą ważne 270 dni. Co ciekawe, w komunikacie MZ czytamy, że ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą”.

Dawka przypominająca podawana jest osobom, które zostały już wcześniej zaszczepione w pełnym schemacie. Zgodnie z wyjaśnieniami resortu, chodzi o poprawę, utrwalenie oraz przedłużenie ochrony szczepionki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!