Ile można dorobić do renty socjalnej? Zmiana przepisów 2022

Z 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia podniesiono próg, do którego bez konsekwencji zawieszenia świadczenia może dorabiać osoba na rencie socjalnej. Dopiero po jego przekroczeniu świadczenie nie będzie wypłacone. 

Ile można dorobić do renty socjalnej? Zmiana przepisów 2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 stycznia 2022

Na rencie socjalnej można więcej

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik mówi wprost „to ważna nowelizacja przepisów”. Faktycznie, zwiększa ona możliwości kontynuowania aktywności zawodowej przez osoby na rencie socjalnej. Wiele osób będzie mogło pracować i nie obawiać się o utratę wypłacanego przez ZUS świadczenia.

Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? 12 tys. zł czeka!Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? 12 tys. zł czeka!Mikołaj Frączak

Zmiany w rencie socjalnej

Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, sprawiły, że renta socjalna może być zawieszana, lub zmniejszana na takich samych zasadach jak emerytury lub renty wypłacane z tytułu niezdolności do aktywności zawodowej, które zostały przyznane na mocy ustawy o świadczeniach z FUS. 

Jakie progi dla osób na rencie socjalnej

Jeżeli dana osoba osiąga przychód z tytułu działalności, która podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, nie straci ani grosza ze świadczenia, jeżeli osiągnie przychód wynoszący do 70% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 3.960,20 zł

To, co istotne, renta socjalna nie będzie zawieszona w przypadku przychodów do 130% przeciętnego wynagrodzenia. To oznacza, że świadczenie będzie zawieszone dopiero w przypadku, jeśli dochód przekroczy kwotę 7.354 zł

Kiedy renta socjalna będzie pomniejszona?

Co w takim razie dzieje się, jeśli miesięczny dochód rencisty mieści się w przedziale między 70% a 130% przeciętnego wynagrodzenia? W takim przypadku świadczenie będzie zmniejszane, jednak nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia. 

Jesteś na rencie socjalnej? Musisz rozliczyć się z przychodów

Osoby pobierające rentę socjalną muszą rozliczać się z przychodów. Sposób rozliczenia może być zarówno miesięczny jak i roczny. Decyzja należy do świadczeniobiorcy. 

Rozliczenie roczne jest korzystniejsze dla osób pobierających rentę socjalną i aktywnych zawodowo. Przy rozliczaniu rocznym zarobki są sumowane i dzielone na 12 miesięcy. Dzięki czemu, nawet jeśli w jakimś miesiącu otrzymamy duży przychód, a w pozostałych jest on mały, to większy przychód rozkłada się na pozostałe miesiące. Wówczas wcale nie musimy stracić naszej renty” – mówi wiceminister Paweł Wdówik.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!