Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? 12 tys. zł czeka!

Można już wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Od 1 stycznia 2022 roku ZUS przyznaje świadczenia na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. lub 35. miesiąca życia. Łączna kwota wsparcia wyniesie 12 tysięcy złotych.

Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? 12 tys. zł czeka!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 stycznia 2022

Jak uzyskać Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Każda osoba, której przysługuje najnowsze rządowe wsparcie, tj. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy musi złożyć wniosek. Świadczenie nie jest bowiem przyznawane „z urzędu”. Od Nowego Roku można to zrobić na kilka sposobów, jednak wyłącznie ścieżką elektroniczną. Można się spodziewać, że wnioski zaczną napływać do ZUS od 3 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na wskazany rachunek bankowy.

Od kiedy można składać wniosek o „żłobkowe”?Od kiedy można składać wniosek o „żłobkowe”?Martyna Kowalska

Przez jakie strony wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Pierwszym rozwiązaniem jest Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Inną możliwością jest złożenie wniosku przez dokument RKO-R za pośrednictwem portalu Empatia. W tym przypadku do poprawnego zgłoszenia się o wsparcie wystarczy numer PESEL dziecka. Trzecią drogą jest doskonale znana wśród beneficjentów 500+ bankowość elektroniczna. Warunkiem jest uruchomienie usługi przez nasz bank. 

Trzeba przyznać, ze cały system, podobnie jak było to w przypadku świadczenia „Dobry Start – 300+” jest bardzo intuicyjny i nie powinien stwarzać trudności. Rodzice, którzy mają jednak problem z aplikowaniem o wsparcie, mogą poprosić o pomoc w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Dla kogo 12 tysięcy na dziecko?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z elementów rządowego programu „Polski Ład”. Świadczenie to w żaden sposób nie jest uzależnione od dochodu rodziny. Biorąc po uwagę drugie i kolejne dziecko od 12. do 35. miesiąca życia, łączna kwota wypłat to 12 tysięcy złotych.

To rodzic decyduje, czy chce przez rok otrzymywać 1000 złotych co miesiąc, czy przez okres dwóch lat 500 złotych każdego miesiąca. W połączeniu z programem Rodzina 500, to oznacza dodatkowy zastrzyk gotówki w wysokości od 1000 do 1500 złotych co miesiąc, w określonym przedziale czasu. 

Kiedy złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (jako matka lub ojciec) można złożyć od pierwszego dnia, w którym dziecko kończy 9. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym kończy ono 12 miesiąc życia. 

W takim wypadku kapitał będzie przysługiwał już od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!