Od kiedy można składać wniosek o „żłobkowe”?

Wnioski o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od kiedy ZUS będzie przyjmował dokumenty w tej sprawie? Czy podobnie, jak z 500+ będzie to wyłącznie droga elektroniczna? Mamy odpowiedź w tej sprawie. 

Od kiedy można składać wniosek o „żłobkowe”?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 grudnia 2021

Żłobkowe, czyli 400 złotych na dziecko

Żłobkowe to nic innego jak dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – wyjaśnia ZUS. Jak precyzuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska - "Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem" – zaznaczyła. 

12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłaty12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłatyMartyna Kowalska

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wyklucza żłobkowe

Dofinansowanie, o którym mowa, nie będzie dodatkiem do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie to ma przysługiwać na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje RKO (czyli 12 tys. na dziecko). Kogo więc dotyczy taka forma wsparcia? ZUS dokładnie precyzuje adresatów pomocy. Będą mogli z niego skorzystać na przykład rodzice na pierwsze – jedyne dziecko, na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna przed 12 miesiącem życia dziecka.Do opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, objętej dofinansowaniem nie będzie można wliczyć opłat za wyżywienie” – czytamy w informacji opublikowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak i kiedy wystąpić o żłobkowe?

Warunkiem przyznania dofinansowania jest złożenie stosownego wniosków do ZUS drogą elektroniczną. Wnioski będą przyjmowane począwszy od 1 kwietnia 2022 roku. Istnieje szansa przyznania dofinansowania licząc od stycznia 2022 lub kolejnych miesięcy, jeśli dziecko uczęszczało w wymienionym okresie do żłobka, lub innej z wymienionych instytucji, np. klubu dziecięcego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!