Domy do 70 m2 bez pozwolenia. Przepisy 2022

Z początkiem 2022 roku wchodzą w życie przepisy, które stały się jednym ze sztandarowych punktów Polskiego Ładu. Zbiegły się w czasie z drożyzną na rynku materiałów budowlanych. Zdaniem ekspertów mimo tego mogą stać się hitem. Trzeba jednak zgodzić się na kilka warunków, które jasno sformułowano w ustawie.

Domy do 70 m2 bez pozwolenia. Przepisy 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 grudnia 2021

70 m kw. – powierzchnia zabudowy czy powierzchnia użytkowa?

W tym przypadku mówimy o powierzchni zabudowy. To oznacza, że zakładając budowę dwukondygnacyjnego domu, otrzymujemy ponad 100 m2 powierzchni użytkowej. Zatem nieruchomość bez zezwolenia może konkurować z mieszkaniami w blokach na miejskich osiedlach. Pojawiają się jednak pewne problemy, bowiem tego typu inwestycja ma zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. O „zabawie” w minideweloperkę nie ma zatem mowy.

Najlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursNajlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursMartyna Kowalska

„Bez zezwolenia” nie oznacza „bez wytycznych”

Osoby, które zechcą skorzystać z nakreślonej przez rząd uproszczonej ścieżki do własnego domu, muszą pogodzić się z konkretnymi wymogami, jakie pojawiły się w ustawie. Tego typu budynki mają być wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne. Obszar ich oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której planowana jest inwestycja. 

Ustawodawca zakłada, że tego typu obiekty muszą cechować się prostą konstrukcją, a zatem awangardowe i odważne rozwiązania nie powinny znaleźć się w przypadku takiego budynku. Ta „prostota” ma gwarantować bezpieczeństwo późniejszych domowników

Dom 70 m2 – wymagania dla działki

W procesie legislacyjnym był to bardzo „gorący temat”. Początkowo zakładano bowiem, że działka, na której może stanąć jeden dom do 70 m2, musi mieć minimum 1000 m2. Potem ten wymóg zamieniono na 500 m2. Jak zaznaczono w komunikacie ministerstwa rozwoju z przełomu lata i jesieni — „Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli”.

Dom do 70 m2 – zgłoszenie, a nie pozwolenie

Wchodzące w życie od 2022 roku prawo wprowadza m.in. uproszczenie w procedurze zgłoszenie budowy takich domów. Realizację inwestycji można zacząć zaraz pod dokonaniu zgłoszenia np. w starostwie powiatowym, czy urzędzie miasta na prawach powiatu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dom

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!