Prawo jazdy kategorii AM – uprawnienia, wiek

„Kiedyś było jakoś łatwiej” – wspominają rodzice swoje karty motorowerowe. Zdanie egzaminu na karę AM, która de facto pozwala nastolatkowi wyjechać motorowerem na publiczne drogi, nie jest ani łatwe, ani tanie. Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii AM. Ile trzeba mieć lat, by zapisać się na kurs? 

Prawo jazdy kategorii AM – uprawnienia, wiek
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 grudnia 2021

Motorower – definicja

Zgodnie z prawną definicją motorower to pojazd dwu lub trójkołowy, który posiada silnik spalinowy do 50 ccm pojemności. Do tej kategorii kwalifikują się także pojazdy elektryczne jednak o mocy silnika nieprzekraczającej 4kW. W każdym przypadku motorower musi być wyposażony w rozwiązania konstrukcyjne, które ograniczają prędkość jazdy maksymalnie do 45 kilometrów na godzinę. To akurat całkiem niezłe rozwiązanie, tym bardziej że za kierownicą motoroweru może siąść już 14-latek! Ale o tym za chwilę.

Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?Anna Malinowska

Prawo jazdy AM – jak zacząć?

Jeśli dziecko ma już 13 lat i 9 miesięcy, lub inaczej mówiąc, do jego 14 urodzin pozostał równy kwartał, można rozpocząć staranie o pierwsze w życiu prawo jazdy. Wszystko zaczyna się od skompletowania dokumentów takich jak zgoda rodziców lub opiekunów. Wniosek o profil kierowcy, zaświadczenie od lekarza, zdjęcie 45X35mm. Na tym etapie nie jest jeszcze tak źle. Najdroższa będzie w tym wszystkim wizyta u lekarza. W prywatnym gabinecie stosowne zaświadczenie będzie kosztowało minimum 100 złotych. 

Kurs na prawo jazdy AM

Po skompletowaniu formalności i wizytach w urzędach, konieczne jest zapisanie się na kurs, który zgodnie z prawem musi składać się z 10 godzin teorii i 10 godzin praktyki. W ostatnim czasie wzrosły nieco ceny tego typu kursów, więc musimy się przygotować na wydatek sięgający 1000 złotych, choć znaleźliśmy też oferty za 700-750 złotych. 

Są rodzice, którzy dokupują dziecku dodatkowe godziny zajęć praktycznych (czasami nawet po zdanym egzaminie!). Szkoła jazdy co do zasady organizuje najpierw egzamin wewnętrzny. Pozytywny wynik jest przepustką do zaklepania terminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Mówimy więc już o egzaminie państwowym!

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy AM?

Według cenników w 2021 roku cały egzamin kosztuje 170 złotych. 30 zł teoria i 140 zł praktyka – czyli jazda egzaminacyjna. Jeśli uda się już za pierwszym razem, nie będzie oznaczało to końca wydatków. Świeżo upieczony kierowca musi bowiem zapłacić za… wydanie dokumentu – 100,50 złotych. 

Jak długo czeka się na prawo jazdy kategorii AM

Prawo jazdy kategorii AM to dokument, który jak każde inne „prawko” powstaje PWPW czyli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Czas między egzaminem, a faktycznym odebraniem dokumentu uprawniającego do jazdy to około 14 dni roboczych. Choć jak pokazuje doświadczenie, zdarzają się opóźnienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!