Hobby w konflikcie z prawem. Poszukiwacz skarbów z zarzutami

Zarzut przywłaszczenia usłyszał 20-letni poszukiwacz pamiątek z przeszłości z Opolszczyzny. Znalazł średniowieczny skarb i tym samym popadł w konflikt z prawem. Bez stosownych pozwoleń, takie hobby stoi w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Hobby w konflikcie z prawem. Poszukiwacz skarbów z zarzutami
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 grudnia 2021

Poszukiwania skarbów bez pozwolenia

Jak relacjonują funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej w Opolu 20-letni mężczyzna z powiatu krapkowickiego poszukiwał ukrytych w ziemi, lub po prostu porzuconych zabytków. Robił to przy użyciu wykrywacza metali. Młody miłośnik pamiątek z przeszłości nie miał jednak stosownego pozwolenia na tego typu działania.

Odnalazł skarb i złamał prawo?

Z policyjnej notatki wynika, że dwudziestolatek podczas poszukiwań znalazł 64 średniowieczne oraz nowożytne monety. 

W ocenie policji pochodziły one z Polski, Niemiec oraz Austrii. Nie wskazano ich dokładnej wartości materialnej, jednak mundurowi wskazują, że mogą być bezcenne z punktu widzenia znaczenia kulturowego i historycznego.

Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Co zrobić, jeśli znaleźliśmy zabytek archeologiczny?Michał Górecki

Zarzut za poszukiwanie skarbów?

Rzeczywiście ustawa o ochronie zabytków mówi wprost, że poszukiwania przedmiotów z przeszłości, które znajdują się na terenie RP, wymagają pozwoleń odpowiednich organów. Bez wyjątku, każdy taki przedmiot jest własnością Skarbu Państwa. Same poszukiwania, prawo traktuje jako naruszenie obowiązujących przepisów. 

Takiego właśnie zezwolenia nie posiadał 20-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego. Podczas swoich poszukiwań znalazł on 64 monety — część z nich pamiętająca jeszcze Średniowiecze (…) Mężczyźnie został postawiony zarzut przywłaszczenia. Pamiętajmy, że prawo ściśle reguluje poszukiwanie ukrytych bądź porzuconych zabytków i zabrania tego bez pozwolenia” – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu. 

Co zrobić jeśli znajdziemy przez przypadek zabytek archeologiczny?

Tą sprawą zajmowaliśmy się już w Dzienniku Prawnym w tym artykule. Przypominamy, że Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami dokładnie wskazuje, jak w takiej sytuacji powinniśmy się zachować.

W artykule 33, ust. 1 czytamy: Kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!