Phishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelne

Fałszywe strony wyłudzające dane, oszustwa na zdalny pulpit, włamania na konto – te przestępstwa zdarzają się tak często, że niemal nam spowszedniały. Mimo tego wiele osób ciągle pada ich ofiarą. Zdaniem ekspertów od cyberbezpieczeństwa to dopiero początek inwazji oszustów działających w sieci.

Phishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelne
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 grudnia 2021

Oszustwa i sztuczna inteligencja

W różnego rodzaju raportach na temat cyberbezpieczeństwa w 2022 roku pojawiają się ostrzeżenia, przed coraz bardziej zaawansowanymi formami oszustwa, przez które miliony ludzi na całym świecie będą tracili oszczędności lub popadali w mniejsze lub większe kłopoty. Dziś wśród największych niebezpieczeństw wymieniane są technologie oparte na sztucznej inteligencji (AI) oraz algorytmów maszynowego„uczenia się”. 

W ten sposób, dobrze przygotowany program może podszyć się np. w czasie rozmowy telefonicznej pod wybraną osobę. Aby podbić swoją wiarygodność jest w stanie idealnie podrobić styl mówienia, tembr głosu czy… używane powiedzonka. To tylko jeden ze scenariuszy potencjalnego „oszustwa na wnuczka 3.0”, którego nie można już rozpatrywać w kategorii science fiction

Funkcja „Gdzie jest komputer” się przydaje. Złodziej z pociągu złapany dzięki GPSFunkcja „Gdzie jest komputer” się przydaje. Złodziej z pociągu złapany dzięki GPSAnna Malinowska

Złośliwe oprogramowanie rośnie w siłę

Mimo szeregu zabezpieczeń i świadomości konsumentów, ogromnym zagrożeniem nadal będzie złośliwe oprogramowanie. Może ono działać zarówno na zasadzie aplikacji szpiegującej zachowanie użytkownika konkretnego telefonu, jak również wykradającej wrażliwe dane. W ten sposób możliwe będzie nie tylko włamanie na konto bankowe, ale nawet kradzież tożsamości, co jest szalenie niebezpieczną perspektywą. Szczególnie dla ofiary. 

Perfidne metody kradzieży danych

Nie jest wykluczone, że przestępcy coraz bardziej będą chcieli uśpić czujność ofiar. Z drugiej zaś, będą wykorzystywali okoliczności coraz popularniejszej pracy zdalnej, kursów i szkoleń online, a także rozrywki w sieci. Rośnie liczba miejsc, gdzie zupełnie świadomie pozostawiamy dane swojej karty płatniczej, by ułatwić wirtualne zakupy towarów i usług, w tym także całkowicie cyfrowych jak streaming audio, dodatkowe funkcjonalności gier, oprogramowanie, VOD i inne. 

Eksperci nie mają wątpliwości, trzeba być szczególnie czujnym. Oszustwa nie rozpoznamy już po słabej polszczyźnie i podejrzanym układzie maila. Przestępcy w swoich działaniach są coraz bardziej profesjonalni. Nie wykluczone, że częściej niż dotąd pracują w dużych zespołach.

Jak się chronić przed oszustwami w sieci

Po pierwsze – należy zachować zdrowy rozsądek. Po drugie ograniczyć liczbę aplikacji używanych nie tylko w telefonie, ale także w systemie smart TV czy inteligentnych zegarkach. Po trzecie nie oszczędzać na programach zwiększających ochronę antywirusową, które często wykrywają złośliwe programy i inne fortele złodziei danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!