Funkcja „Gdzie jest komputer” się przydaje. Złodziej z pociągu złapany dzięki GPS

To będzie historia ze szczęśliwym zakończeniem. Szczęśliwym, dzięki modułowi nawigacji w komputerze. Okradziona w pociągu kobieta odzyskała skradzionego w pociągu laptopa, dzięki sygnałowi GPS. Dane naprowadziły funkcjonariuszy na trop złodzieja z Piotrkowa Trybunalskiego.

Funkcja „Gdzie jest komputer” się przydaje. Złodziej z pociągu złapany dzięki GPS
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 grudnia 2021

Kradzież w pociągu

Tuż przed Bożym Narodzeniem, w środowe popołudnie, kobieta podróżowała pociągiem z Łodzi do Myszkowa (Śląskie) przez Piotrków Trybunalski. Po zakończeniu podróży zgłosiła się na policję w Myszkowie, informując o kradzieży walizki podróżnej w pociągu. Kobieta pozostawiła bagaż w korytarzu z uwagi na jej spore rozmiary. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że w walizce znajdowały się rzeczy osobiste oraz laptop. 

Funkcja lokalizacji komputera w przypadku kradzieży

Dzięki przesyłanej zdalnie lokalizacji komputera udało się szybko ustalić, że skradziony sprzęt znajduje się w okolicach dworca kolejowego w Piotrkowie Trybunalskim. Jak relacjonuje tamtejsza policja - Dzięki współpracy służb dyżurnych obu jednostek, piotrkowscy policjanci od razu podjęli działania w tej sprawie. Po raz kolejny ich dobre rozpoznanie w terenie pozwoliło na ustalenie sprawcy kradzieży. Pojechali do jednego z piotrkowskich lombardów. Okazało się, że właśnie jakiś mężczyzna próbował sprzedać skradzionego laptopa pracownikowi lombardu”. Sprzęt rzeczywiście należał do okradzionej kobiety.

Jak działa nawigacja satelitarna GPS?Jak działa nawigacja satelitarna GPS?Anna Malinowska

Jaka kara za kradzież?

Sprawcą okazał się 36-letni mieszkaniec Piotrkowa Trybunalskiego. Zatrzymany był pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało ponad… 3 promile w organizmie. Mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszy zarzut kradzieży. Za takie przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Skradzione mienie wkrótce wróci do prawowitej właścicielki. 

Funkcja lokalizacji pozwala ustalić kradzione mienie

W przeszłości wielokrotnie zdarzało się już, że dzięki funkcji „Gdzie jest komputer” lub „Gdzie jest telefon” udawało się z dużą dokładnością namierzyć sprawców kradzieży i rozbojów. Taka funkcjonalność często jest powiązana z systemem operacyjnym sprzętu. Wystarczy ją jedynie włączyć, by korzystać z dodatkowego zabezpieczenia. Jak pokazuje ta historia – bardzo skutecznym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!