Telekomunikacja: Nie 5G a VoLTE największym przełomem 2021 roku?

Rok 2021 przejdzie do historii jako czas wzmożonej rozbudowy infrastruktury telefonii 5G. To, co jednak realnie wpłynęło na zwykłych użytkowników, to upowszechnienie zupełnie innej, starszej technologii opartej o... czwartą generację. Mowa o VoLTE. Co to takiego?

Telekomunikacja: Nie 5G a VoLTE największym przełomem 2021 roku?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 grudnia 2021

VoLTE co to takiego?

VoLTE (ang. Voice Over LTE) to nic innego jak przekazywanie połączeń głosowych po sieci czwartej generacji LTE. Jeszcze kilka lat temu, niewiele telefonów miało taką możliwość, więc o ile transmisja danych opierała się o 4G LTE, o tyle rozmowy nadal były przesyłane gorszą jakościowo, lecz posiadającą świetny zasięg sieć 3G. Teraz gdy telekomy mówią wprost, że nadszedł czas powolnego pożegnania z trzecią generacją, VoLTE wchodzi mocno pod strzechy. Choć na zmiany wielu użytkowników być może nawet nie zwróciło uwagi (chyba, że dostrzegło na niewielki piktogram obok wskaźnika zasięgu), jakość rozmów zdecydowanie się poprawiła.

T-Mobile: Ponad połowa połączeń przez VoLTE

Jak właśnie ogłosiła sieć T-Mobile Polska, listopad 2021 roku był pierwszym miesiącem, w którym ponad 51% połączeń głosowych odbyło się za pośrednictwem technologii VoLTE. Dodajmy do tego, że jeszcze w styczniu tego samego roku udział ten wynosił jedynie 36%.

W naszej opinii, to oznacza, że rozwój i upowszechnienie starszej technologii VoLTE bardziej wpłynął na mobilne komunikowanie Polaków niż promowany system 5G. Po pierwsze nie każdy, nawet nowy telefon współpracuje z piątą generacją, po drugie, zasięg telekomunikacyjnej nowinki obejmuje jedynie część naszego kraju. 

Starsze telefony i modemy przestaną działać? Los 3G przesądzonyStarsze telefony i modemy przestaną działać? Los 3G przesądzonyMikołaj Frączak

VoLTE a jakość połączeń

Wystarczy włączyć czasem radio i posłuchać konkursu na antenie, w którym słuchacz dzwoni do audycji, lub oddzwania do niego prowadzący program. Jeśli taka osoba korzysta z VoLTE, można odnieść wrażenie, jakby słuchacz niemal siedział w radiowym studiu

Według T-Mobile - połączenia w VoLTE oferują wyższą jakość dźwięku i lepszą redukcję niepotrzebnych szumów, niż połączenia w sieciach starszych generacji”. Nie trzeba być telekomunikacyjnym specjalistą, by zauważyć znaczącą różnicę jakości połączeń głosowych. Dodajmy, że obecnie praktycznie wszystkie telefony wprowadzane na rynek obsługują taką technologię. Jeszcze rok temu, nie było to takie oczywiste. 

Sieć 3G do likwidacji?

Cykl życia technologii 3G, która wprowadziła do naszego życia np. MMS-y, czy internet mobilny powoli dobiega końca. Operatorzy decydują się na likwidację kolejnych nadajników. Szczególnie tych, których częstotliwości są szczególnie cenne dla technologii 5G. Obecnie 3G wg T-Mobile odpowiada za niecałe 40% wszystkich połączeń, a to wynik gorszy o 12 punktów procentowych niż na początku 2021 roku (52%). Według operatora ten spadkowy trend z roku na rok przyspiesza. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!