Elektrownia jądrowa w Polsce? Pomysł popiera ¾ Polaków!

74% Polaków jest za budową elektrowni jądrowych w naszym kraju. Społeczne poparcie do takiego projektu sprawdziło Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas badania przeprowadzonego w listopadzie 2021 roku. 

Elektrownia jądrowa w Polsce? Pomysł popiera ¾ Polaków!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 grudnia 2021

Rośnie poparcie dla elektrowni jądrowych

Badanie przeprowadzone na zlecenie resortu klimatu wskazuje, że prawie ¾ z nas (dokładnie 74% ankietowanych) jest „za” budową elektrowni jądrowych w Polsce. Co ciekawe w ostatnim czasie odsetek zwolenników tego typu rozwiązań wzrósł o 11%

Elektrownia jądrowa blisko miejsca zamieszkania

Jeszcze ciekawsza jest odpowiedź na pytanie, czy ankietowani zaakceptowaliby taką inwestycję w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Tu poziom poparcia jest zaskakujący, bowiem odpowiedź „tak” udzieliła ponad połowa respondentów – 58%. Z drugiej strony 39% wyraża sprzeciw takiemu rozwiązaniu. W tym przypadku poparcie wzrosło więc o 12% w porównaniu do badania z 2020 roku. 

Badanie MRiPS: Rośnie zapotrzebowanie na pracowników z zagranicyBadanie MRiPS: Rośnie zapotrzebowanie na pracowników z zagranicyMichał Górecki


Jak walczyć ze zmianami klimatu?

78% mieszkańców Polski jest zdania, że budowa elektrowni atomowej, która z definicji jest niskoemisyjnym źródłem energii, to dobry sposób na ograniczenie postępujących zmian klimatycznych. Taka świadomość wzrosła o 8% w porównaniu z 2020 rokiem. „Na uwagę zwraca fakt, że aż 82% badanych wyraża opinię, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu do roku poprzedniego” – informuje ministerstwo klimatu.

Plany budowy elektrowni jądrowej – kto o nich słyszał?

Co ciekawe, aż 80% badanych słyszało już o planach związanych z budową pierwszej elektrowni atomowej na terytorium Polski i w polskim systemie elektroenergetycznym. 

Ogólnopolskie badanie zleciło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Polaków w tym temacie przepytała firma Danae w listopadzie br. Zastosowana została w tym przypadku metoda CATI. Ankieterzy rozmawiali na ten temat z reprezentatywną grupą 2148 Polaków między 15., a 75. rokiem życia. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!